Online poradňa

Online poradňa slúži užívateľom ako priestor pre komunikáciu o všetkom, čo súvisí s podnikaním. Pred založením akejkoľvek otázky najprv skúste pohľadať, či daná otázka už v poradni nie je zverejnená, aby ste sa vyhli zakladaniu duplicít.

Pred založením akejkoľvek otázky najprv skúste pohľadať, či daná otázka už v poradni nie je zverejnená, aby ste sa vyhli zakladaniu duplicít. Pre zadávanie otázok musíte byť zaregistrovaní. Vyberte si tému. Kliknite na políčko "Pridaj novú otázku". Napíšte nadpis a text otázky. Odošlite kliknutím na "Odošli otázku". Nadpis a text otázky sa ihneď objavia na obrazovke. Odpoveď dostanete do jedného týždňa. O zodpovedaní Vašej otázky budete informovaní aj emailom.

Snažte sa o stručnosť, výstižnosť a dodržiavanie zásad slušnej a profesionálnej komunikácie (v prípade nejasnej otázky Vás požiadame o spresnenie).

Téma Podnikanie cudzinca

Otázka
Dobrý deň, s priateľom chceme začať podnikať. Priateľ je však so Srbska, preto potrebuje povolenie na pobyt za účelom zamestnania či podnikania. Potrebovala by som radu, čo sa nám oplatí najlepšie, založiť živnosť či s.r.o?

Jednou možnosťou je, že si otvorím živnosť a požiadam o príspevok na podnikanie z UPSVR + priateľa zamestnám (pravidlá pre zamestnávanie príslušníkov tretích krajín - rozhodnutie do 1+3 mesiacov). Bolo by v tomto prípade výhodnejšie žiadať o modrú kartu - rozhodnutie do 30 dní - keďže priateľ má aj vysokú školu, no tam musí byť vyššia mzda a neviem ako by sa to oplatilo v súvislosti s nákladmi na jeho "zamestnanie".

Ďalšou možnosťou je, že priateľ podá žiadosť o trvalý pobyt za účelom podnikania (musí ísť o s.r.o. alebo aj pre cudzinca možno otvoriť živnosť?), teda on začne podnikať a zamestná mňa, čím by som ja stratila možnosť získať príspevok na živnosť.

Bola by nejaká možnosť aj spolupodnikať, vzhľadom na to, že priateľ potrebuje získať povolenie na pobyt?

V prípade nesprávnych informácií z mojej strany ma prosím opravte. Ďakujem
Odpoveď
Táto otázka bola zodpovedaná pre prístup k odpovedi sa môžete registrovať.