Vyvýšený záhon – ako vybrať

Rozmýšľate o tom, že by ste začali pestovať zeleninu, ovocie a bylinky? Vyvýšený záhon je výborným doplnkom, ktorý ocení začiatočník aj profesionál. Vďaka nemu si môžete každý deň odtrhnúť čerstvú zeleninu ráno, na obed aj večer. Ako ho vybrať?


Vyvýšený záhon čoraz viac oceňujú všetci záhradkári najmä vďaka praktickosti a funkčnosti. Pôda v ňom je namiešaná tak, aby bola vhodná pre všetky typy rastlín a ich bohatú úrodu. Keďže je v samotnom záhone viac tepla, úrody sa dočkáte omnoho skôr. Vyvýšené záhony naopak v záhrade pôsobia elegantne a esteticky.

Pri kúpe vyvýšeného záhona sa riadime najmä dizajnom a funkčnosťou, ktorá v záhrade zohráva veľkú úlohu. V prvom rade si treba vybrať materiál, z ktorého má byť vyvýšený záhon. Medzi favoritov sa radia drevené vyvýšené záhony, ktoré vyzerajú dobre v každom type záhrady. Zároveň v záhrade vyzerajú elegantne a prirodzene.

Po výbere vhodného materiálu sa zameriavame na veľkosť a výšku, ktorou by mal disponovať. Správne vyvýšený záhon by mal byť vysoký 30 – 90 cm, ohraničený zo všetkých štyroch strán. Vybrať si môžete vyvýšené záhony na nožičkách, klasické vyvýšené záhony v tvare obdĺžnika, aj kombinovateľné vyvýšené záhony, ktoré viete poukladať ako dizajnový kúsok do záhrady.

Rozmer záhone môže byť 2 x 1x5 metra a iné. Pri výbere záhona je dôležité myslieť na hĺbku, aby ste sa tak pohodlne dostali k zelenine z jednej strany aj na okraj. Vyvýšený záhon vám prinesie mnoho výhod a to najmä:

1. Vyvýšený záhon šetrí chrbticu a kĺby – pri bežnej záhrade je namáhaná chrbtica aj kĺby. Vďaka vyvýšenému záhonu dokážete pracovať v ideálnej výške pri ktorej netrpí nijaká časť tela.

2. Rastliny nerastú nekontrolovateľne – keďže je záhon ohraničený zo všetkých štyroch strán, môžete si byť istí, že rastliny nebudú nekontrolovateľne rásť mimo záhon.

3. Záhon lepšie odoláva prízemným mrazom – výška záhona a fakt, že sa vyvýšený záhon dokáže rýchlejšie a lepšie ohriať je dôkazom toho, že záhon lepšie odoláva prízemným mrazom.

4. Žiadna burina – už žiadne trhanie a plenie buriny, ktoré nekontrolovateľne rastie pri každej zelenine. Záhon tak pôsobí stále upravene.

Vyvýšený záhon je doplnkom a pomocníkom, ktorý naozaj oceníte. Môžete v ňom pestovať mrkvu, šalát, cesnak, cibuľu, chren, rôzne bylinky ale aj ovocie.

Pozrite si tipy, čo sadiť a pestovať vo vyvýšenom záhone.