Top 3 netradičné materiály na výrobu oblečenia a doplnkov

Nie len vo svete sú už dlhodobejšie populárne aj menej tradičné materiály, z ktorých sú vytvorené rôzne kusy oblečenia či ich doplnkov. Pozrime sa na konkrétnu trojicu menej tradičných materiálov, ktorú môžete pozorovať aj na odevoch Slovákov.

Patria medzi neodmysliteľné súčasti odevného priemyslu, aj keď o nich našinci veľmi veľa nevedia. Každý z týchto materiálov sa vyznačuje určitými špecifikami či výhodami. Presvedčíme vás nasledujúcimi riadkami kúpiť si oblečenie alebo doplnky k nemu práve z týchto materiálov?

Filc ako pradávna netkaná textília

Ide o mimoriadne všestranný a starý látkový materiál. Možno vás táto informácia prekvapí, no plstenie či samotný materiál filc sa pri textíliách využíva už tisíce rokov. Disponuje viacerými jedinečnými vlastnosťami. Spomeňme napríklad fakt, že ide o netkanú textíliu, teda bez úpletu a štruktúrovanej väzby. To mu dodáva zaujímavú prispôsobivosť a pružnosť. Tešiť sa môžete aj na vysokú izolačnú a odvádzajúcu vlastnosť, ako aj odolnosť. Zaujímavo znie aj pohlcovanie zvuku, to však sa však využíva mimo odevného priemyslu napríklad pri akustických a zvukových izoláciách.

Juta pre všetkých milovníkov prírodného oblečenia

Tento 100% prírodný materiál disponuje mimoriadnou odolnosťou voči oderom, ale aj pevnosťou a tuhosťou. Medzi jej výhody patrí aj výborná odolnosť voči mikroorganizmom. Okrem oblečenia sa látka juta využíva aj na výrobu kobercov, obalového materiálu alebo dekoračnej textílie. Skvelá voľba pre každého, kto chce mať vo svojom šatníku čo najviac prírodných kúskov bez zbytočného zaťaženia na životné prostredie.

Svetrovina nikdy nevyjde z módy

Môžete ju poznať aj pod pojmami pletený žakár alebo pletenina. Zadovážiť si ju môžete v rôznych zaujímavých vzoroch aj farbách. Bavíme sa o mäkkej látke príjemnej na dotyk. Svetrovina je hrubá pletenina, ktorá nachádza využitie najmä pri výrobe teplých jesenných sukní, elegantne zaujímavých mikín, viest, svetrov, čiapok či šálov. Odevy z nej si môžete obliecť na jeseň aj na jar, prípadne aj do chladnejšieho obdobia. Ak hľadáte oblečenie príjemné na dotyk a s dokonalou pružnosťou, ste na správnom mieste. A vedzte, že ide o nadčasový materiál, ktorý sa vie prispôsobiť aj najmodernejším trendom.


Zdroj obrázku: sebra / stock.adobe.com