Tipy pre pracujúcich rodičov, ako zosúladiť rodičovstvo a kariéru

Zosúladenie pracovného a rodinného života je jedným z najčastejších zdrojov stresu pre pracujúcich rodičov. V dnešnej spoločnosti, v ktorej žijeme, má stále viac dospelých problémy primerane plniť svoje úlohy doma aj na pracovisku. Rodičia často nedokážu nájsť rovnováhu medzi svojou kariérou a rodinou. Nerovnováha však môže mať za následky napäté rodinné vzťahy, neefektívnosť v práci či zanedbané fyzické a duševné zdravie.

Je dôležité nastaviť si hranice medzi prácou a domácim životom, aby ste si zachovali zdravý rozum. Ako to teda všetko manažovať tak, aby to fungovalo nielen v práci, ale aj domácnosti?

Tipy, ako vyvážiť rodičovstvo a pracovný stres

1. Nastavte si hranice

Ak sa cítite zahltení prácou, keď ste na vystúpení vášho dieťaťa, treba si stanoviť zdravé hranice. Zaviažte sa, že telefón odložíte počas stanovených časov – ako sú napríklad rodinné jedlá, čítanie a pomoc s domácimi úlohami či futbalové zápasy. Čas s vašimi deťmi je vzácny. Nepokazte to tým, že budete svojim deťom venovať iba polovicu pozornosti. Deti sú totiž veľmi vnímavé. Pracovný telefonát alebo email môže počkať.

Tip: Nastavenie hraníc je dôležité aj podľa výchovy montessori. Viete prečo a ako vychovávať deti pomocou Montessori filozofie?

2. Robte si prestávky

Rodičia sú zaneprázdnení a často neustále na cestách. Ide však o to, že pracovať bez prestávky je kontraproduktívne. Ak splníte úlohu za štyri hodiny bez zastavenia, budete sa cítiť vyčerpaní. Kvalita vašej práce pravdepodobne nebude taká dobrá. Ak pracujete z domu, urobte si napríklad obednú prestávku a choďte na prechádzku alebo urobte niečo zábavné so svojimi deťmi.

Urobte si čas, aby ste sa mohli nabiť energiou. Môže sa vám zdať, že strácate čas, ale prestávky dávajú vášmu mozgu šancu oddýchnuť si, takže sa potom môžete vrátiť do práce produktívni a motivovaní.

3. Majte víziu toho, čo chcete

Ako v každom podnikaní, definovaná misia a jasné ciele vám umožňujú stanoviť si priority, merať úspech a byť si istí, že ste na správnej ceste. Každý pracujúci rodič je iný. Vašou víziou môže byť:

● rásť v biznise tempom a zároveň tráviť dve hodiny denne so svojimi deťmi

● zabezpečiť, aby z detí vyrástli zdraví a sebestační dospelí

● ušetriť na pokrytie ich vysokej školy a zároveň nikdy nezmeškať futbalový zápas alebo niečo iné

Nech už je to čohokoľvek, takýto výhľad vám dá pocit kontroly a istoty vo vašich každodenných rozhodnutiach.

4. Majte plán B

Ale nečakajte na krízu, aby ste využili plán B. Opatrovateľka ochorie, autobusy vám meškajú, klienti žiadajú, aby bola práca dokončená do zajtra. Pripravte si potrebné zálohy, a čo je dôležitejšie, nacvičte si ich. Vložte si do telefónu číslo na náhradnú opatrovateľku, majte zbalenú tašku a hračky pre deti, ak budú musieť náhle stráviť noc u babičky, efektívny pohotovostný plán vám umožní dôsledne pracovať v práci aj doma – a výrazne zníži váš stres.

5. Zorganizujte si vašu prácu

Nie je vždy možné tráviť menej času v práci, ale už aj malé zmeny v spôsobe, akým si prácu zorganizujete, vám môžu pomôcť cítiť sa pokojnejšie.

● Usporiadajte si prácu tak, aby ste najnáročnejšie úlohy urobili na začiatku dňa a nie na konci.

● Stanovte si hranice, koľko práce urobíte mimo otváracích hodín, vrátane časov na kontrolu a odpovedanie na e-maily alebo telefonáty alebo na účasť na stretnutiach mimo pracovného času.

● Informujte vašich spolupracovníkov a klientov o vašom pracovnom čase – napríklad tak, že do podpisu emailu zahrniete pracovný čas alebo dni, kedy ste k dispozícii.

● Ak pracujete z domu, majte jasné časy začiatku a konca.

● Ak pracujete z domu, snažte sa udržať svoju pracovnú oblasť oddelenú od rodinných oblastí.

● Na konci dňa nechajte prácu v práci a neberte si ju domov.

6. Myslite dlhodobo

Niekedy sa veľa rodičov počas krízy rozhodne opustiť svoje zamestnanie. Dieťa má chrípku, rodič nespal tri dni, situácia sa zdá byť neprekonateľná a nekonečná, a tak sa rodič v zúfalej túžbe po úľave rozhodne pre drastickú zmenu a ukončí pracovný pomer. Rozhodnutie je ľudské a pochopiteľné, veď ktorý pracujúci rodič nečelil rovnakej situácii?

Avšak tu si treba uvedomiť, že dieťa bude mať chrípku možno týždeň, služobná cesta sa končí vo štvrtok, tento týždeň budete musieť byť v kancelárii neskoro do večera, no tak vytvárate finančnú stabilitu pre svoju rodinu.

Toto „krátkodobé/dlhodobé“ myslenie vám umožňuje prekonať tie najťažšie situácie a zároveň si udržať skvelú prácu a motiváciu do budúcnosti. Preto si vždy aj v náročných situáciách pripomínajte: "Táto ťažká časť sa čoskoro skončí a moja dlhodobá odmena sa blíži."

7. Zvážte vhodné pracovné opatrenia

Nájsť vhodné pracovné opatrenia pre vašu rodinu vám môžu pomôcť zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Môže to byť napríklad:

● práca z domu

● flexibilný pracovný čas

● práca na čiastočný úväzok

● job-sharing, čo je zdieľanie vašej práce s iným zamestnancom na čiastočný úväzok

● práca počas tehotenstva

● čerpanie rodičovskej dovolenky

Môže vás zaujímať: Viete ako získať hypotéku na rodičovskej dovolenke?

Ak sa rozhodnete, že si chcete v práci vyjednať rodinnú dohodu, skúste postupovať podľa týchto krokov:

● Pozrite si pracovnú zmluvu a zistite, aké sú vaše možnosti.

● Zamyslite sa nad tým, čo chcete, a svoju žiadosť pošlite písomne ​​svojmu manažérovi alebo zamestnávateľovi.

● Vo svojej písomnej žiadosti vysvetlite, prečo je vaša žiadosť vhodná pre firmu aj pre vás. Môžete sa tiež odvolať na vládne a pracovné zásady a zákony týkajúce sa podpory rodičov.

Pri diskusii s vaším zamestnávateľom majte na pamäti:

● Snažte sa pristupovať pokojne.

● Zvážte všetky problémy, ktoré by váš zamestnávateľ alebo manažér mohol mať a pokúste sa vymyslieť riešenia.

● Navrhnite, ako budete zodpovedať za svoju prácu, ak budete pracovať mimo pracoviska alebo v inom čase.

● Porozprávajte sa so svojimi kolegami o ich rodinných opatreniach. Ak ich opatrenia fungujú dobre, môžete ich použiť ako príklady na vašu podporu.

Ak nemôžete nájsť riešenie, s ktorým by ste boli spokojní, zvážte inú rolu u súčasného zamestnávateľa, inú prácu alebo zmenu kariéry.

Praktické tipy pre pracujúce mamičky

Byť zamestnanou matkou nie je ľahké a môže viesť k pocitom viny a stresu z dôvodu rozdelenia pozornosti medzi prácu a rodinu. Kľúčom je vytvoriť si plán, zorganizovať sa a nájsť tú správnu rovnováhu medzi profesiou a rodičovstvom. Tu je niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť, aby vaša kariéra aj rodina dostali to, čo potrebujú.

Plánujte, plánujte, plánujte

Keď začnete žonglovať s pracovným životom a rodičovstvom, dobre si naplánujte čas. Pripravte sa na každý deň už v predchádzajúci večer – pripravte si pracovné oblečenie, zabaľte deťom obedy, pripravte im batohy a dvakrát si skontrolujte kalendár. Ráno sa tejto skorej príprave poďakujete.

Tip: Plánujete s deťmi dovolenku autom? Poznáte kvalitné autosedačky Joie?

Vytvorte si podporný systém

Či už je to váš manžel, rodina, susedia alebo priatelia, vytváranie dôveryhodných kontaktov môže znamenať obrovský rozdiel, keď nebudete mať čas a vaše dieťa potrebuje odviezť do školy, potrebujete pracovať neskoro alebo jednoducho potrebujete niekoho, s kým sa môžete porozprávať. Vedieť, že sa máte na koho spoľahnúť, aby vám pomohol prekonať náročné časy, vám dodá pokoj.

Uprednostnite svoje ciele

Keď si stanovujete ciele pre svoju rodinu a kariéru, zvážte, čo je najdôležitejšie na dosiahnutie týchto cieľov. To vám pomôže určiť, kedy je v poriadku povedať „nie“ a kedy by ste sa mali presadiť, aby ste dosiahli to, čo vás najviac baví.

Naplánujte si kvalitný čas so svojou rodinou

Snažte sa mať spoločné rodinné večere čo najčastejšie. To vám dáva možnosť opýtať sa vašich detí na ich deň a upevniť si vzájomné puto. Naplánujte si filmový večer, kde si vy aj vaše dieťa môžete oddýchnuť a spoločne sa zasmiať. Či už si pozriete filmy, spoločne zariadite detskú izbu alebo strávite čas vonku, vytvorenie priestoru pre kvalitný čas s rodinou vám pomôže nielen sa zblížiť, ale poskytne aj vášmu mozgu čas na odpočinok.

Vytvárajte aktivity, ktoré pravidelne zapadajú do vášho plánu, aby každý vedel, čo môže očakávať a mal sa na čo sa tešiť. Vyhnite sa rozprávaniu o práci alebo kontrole telefónu a namiesto toho sa zamerajte na záujmy svojich detí. V konečnom dôsledku je úplne jedno, čo robíte, pokiaľ to robíte spoločne.

Nájdite zamestnávateľov, ktorí vás budú podporovať

Zamestnávateľ, ktorý chce, aby aj vaša rodina prosperovala tak ako vaša kariéra, je neoceniteľný. Mať prácu a šéfa, ktorý vás bude podporovať a pochopí, že niekedy treba vziať dieťa k lekárovi alebo sa zúčastniť rodičovského združenia, vás zbaví zbytočného stresu.

Necíťte sa previnilo

Namiesto toho, aby ste sa zaoberali tým, ako nie ste so svojím dieťaťom, premýšľajte o tom, ako vaša rola a práca v spoločnosti prospieva rodine. Úspešné mamy našli spôsoby, ako byť efektívne v oboch svetoch – a to si vyžaduje schopnosť vyrovnať sa so všetkými výzvami a zamerať sa na priority, ktoré sú dôležité. Prijmite aj fakt, že budú dobré a zlé dni.

Trávte čas so svojím partnerom

Nezabudnite pestovať svoj vzťah aj s partnerom. Pre niektoré páry to môže byť rande, spoločná večera, posedenie pri pohári vína, pre iné napríklad nákup nábytku pre deti. Pestovanie vzťahu prinesie do manželstva alebo partnerstva určité vzrušenie.

Urobte si čas pre seba

Nezabudnite na seba. Urobte si čas a vytvorte si priestor, ktorý vám pomôže priniesť vnútorný pokoj. Už aj 15-30 minút na prechádzku alebo jogging vám môže pomôcť uvoľniť stres. Stretnutie s kamarátkou alebo čítanie kníh vám môže pomôcť zachovať si zdravý rozum a dodá vám silu, ktorú potrebujete na to, aby ste zvládli zvraty, ktoré môže priniesť rodičovstvo aj práca.

Prečo je rovnováha medzi pracovným a súkromným životom dôležitá?

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je základ. Je to vzťah medzi prácou a ostatnými dôležitými vecami vo vašom živote, ako je rodina, šport a spoločenský život, domáce práce, dobrovoľnícke záväzky atď. Ak máte pocit, že máte na všetky tieto veci vo svojom živote dostatok času, pravdepodobne máte dobrú rovnováhu.

A keď máte dobrú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, je pravdepodobnejšie, že budete mať mentálnu a emocionálnu energiu, aby ste svojim deťom venovali láskyplnú pozornosť, ktorú potrebujú, aby sa mohli rozvíjať, učiť sa a prosperovať.

Vaše deti potrebujú pravidelný kvalitný čas s vami. Kvalitný čas sa väčšinu dní môže stať rýchlym a neplánovaným spôsobom – ide o to, aby ste sa uistili, že aj krátke interakcie s vašimi deťmi sú sústredené a láskyplné.

Vyvážený rodinný život vám tiež môže pomôcť užívať si život, zvládať stres a predchádzať vyhoreniu v práci.

Ak ste slobodný rodič, môže vám pomôcť pozrieť sa a informovať sa o možných finančných podporách alebo rodičovských príspevkoch pre osamelých rodičov, ktoré vám poskytnú viac času a flexibility. Alebo by ste sa mohli so svojím zamestnávateľom porozprávať o pracovných opatreniach, ktoré budú lepšie pre vás a vašu rodinu.

Na záver..

Nikto nepovedal, že rodičovstvo je ľahké. A zdá sa, že v dnešnom svete je pre rodičov stále ťažšie a ťažšie určiť hranicu medzi pracovným a domácim životom. Je ťažké dosiahnuť rovnováhu, ale ak sa inšpirujete našimi tipmi, možno začnete vidieť lepšiu prehľadnosť v práci a tráviť aj kvalitnejší čas s rodinou.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Pexels, Pexels