Tipy, ako si nájsť prácu, ktorú budete milovať

Nie ste spokojní so svojou súčasnou prácou? Závidíte ľuďom, ktorí radi chodia každý deň do práce? Alebo ste dostali výpoveď? Hľadanie práce môže byť dosť zdrvujúce. Môže byť ťažké vedieť, kde hľadať alebo kde začať, pokiaľ ide o hľadanie práce, ktorá vás bude skutočne baviť. V skutočnosti je veľmi dôležité robiť niečo, čo je pre vás zmysluplné, aby ste sa vo svojej práci cítili viac naplnene. Ako si teda nájsť prácu, ktorú budete milovať a kde začať?

Hľadanie práce, ktorú budete milovať, začína tým, že budete vedieť, čo vás motivuje. Keďže každý je iný, je vhodné venovať nejaký čas úvahám o tom, čo je pre vás v budúcej úlohe skutočne dôležité a kam chcete v budúcnosti smerovať. Dôležité je, aby ste urobili všetko pre to, aby ste sa stali čo najatraktívnejším uchádzačom pre potenciálnych zamestnávateľov. Tu je niekoľko tipov a užitočných rád, ako to dosiahnuť.

Registrácia na úrade práce

Jeden z prvých krokov, ktorý by ste mali urobiť, keď sa ocitnete bez práce, je zaevidovať sa na úrade práce. Zistite si, pod ktorý úrad práce podľa trvalého bydliska patríte, a urobte tak. Čo všetko na to potrebujete, si zistite vopred telefonicky alebo na webovej stránke.

Úrad práce je možno pre mnohých poslednou možnosťou, no nie každý vie, že vám môže umožniť absolvovať rôzne podporné programy na zvýšenie zamestnanosti. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže poskytnúť napríklad nasledovné príspevky:

● príspevok na rekvalifikáciu a rekvalifikačné kurzy od úradu práce 2022

● príspevok na cestovné a stravné

● príspevok ku mzde

Okrem toho môžete získať užitočné informácie aj:

● o voľných pracovných miestach a o možnostiach vyhľadávania voľných pracovných miest

● o poradenských službách pri voľbe povolania, výbere zamestnania a adaptácii zamestnanca do nového zamestnania

● o odborných poradenských službách na vypracovanie individuálneho akčného plánu alebo individuálne a skupinové poradenstvo

● o vzdelávaní a príprave pre trh práce a príspevkoch, napr. na samostatnú zárobkovú činnosť, na presťahovanie za prácou do zahraničia, na dopravu do zamestnania a omnoho viac.


Tipy, ako si hľadať prácu na vlastnú päsť

1. Rozhodnite sa, aký druh práce budete vykonávať

Než začnete hľadať prácu, venujte čas tomu, aby ste sa uistili, že hľadáte tú správnu pozíciu. Aby ste si našli prácu, ktorú budete milovať, musíte vedieť, čo máte radi. To je dôvod, prečo je zistenie vašich vášní kľúčovým krokom na začiatku procesu hľadania.

Nájdite si čas na premyslenie

Odložte na chvíľu všetky vaše obavy a pochybnosti a vyhraďte si čas na zamyslenie sa nad týmito otázkami:

● Čo robím najlepšie? Zamyslite sa nad schopnosťami, ktoré sú pre vás prirodzené – o veciach, o ktorých iní ľudia hovoria, že ste dobrí. Môžu to byť "hard-skills" ako písanie, zostavovanie rozpočtu atď., ako aj "soft-skills" zručnosti ako komunikácia, zodpovednosť, vedenie tímu a ďalšie.

● Čo robím najradšej? Pri týchto činnostiach sa vám akoby zastavil čas – keď sa im venujete, zabudnete na všetko ostatné.

● Aké výsledky sú pre mňa najdôležitejšie? Premýšľajte o ľuďoch, ktorým chcete pomôcť, o problémoch, ktoré majú, a o riešení ich problému.

Čo ste milovali ako dieťa

Naše najozajstnejšie vášne sa často objavia v detstve. Zamyslite sa nad tým, čo ste milovali dávno predtým, než ste sa museli báť o svoju kariéru. Písanie? Vedecké experimenty? Starostlivosť o ľudí? Spätné spojenie s týmito inštinktmi vám môže pomôcť pri hľadaní vašej vášne.

Na chvíľu nemyslite na peniaze

Ak by peniaze neboli predmetom, čo by ste robili? Cestovali by ste? Trávite všetok čas so svojimi deťmi? Založili by ste charitatívnu organizáciu na pomoc týraným ženám? Samozrejme, že peniaze nemožno ignorovať, ale nedovoľte, aby finančný tlak vždy diktoval vaše rozhodnutia. Vaša kariéra by mala v konečnom dôsledku viesť k finančnej istote, ale ak je finančná istota určujúcim motivátorom, je nepravdepodobné, že skončíte pri tom, čo máte radi.

Získajte spätnú väzbu

Keď získate jasnejšiu predstavu o práci, ktorá by vás nadchla a ktorú by ste chceli vykonávať, je dobré získať spätnú väzbu od ľudí, ktorým dôverujete. Opýtajte sa ich, či by vás mohli vidieť robiť takúto prácu a či v tejto oblasti vidia pre vás potenciál.

Vaši priatelia a rodina vedia, kto ste, keď nie ste v práci, takže môžu mať návrhy, ktoré vám možno nenapadli. Ak sa napríklad považujete za človeka, ktorý najlepšie pracuje pri analýze údajov v kancelárii, ale vaši priatelia vás považujú za dynamického rečníka, ktorý dokáže zrozumiteľným spôsobom vysvetliť zložité pojmy, možno zistíte, že práca učiteľa alebo školiteľa by bola pre vás.

Samozrejme, nezakladajte svoje ciele úplne na názoroch ostatných.

2. Začnite hľadať

Ak máte kvalifikáciu a primerané množstvo skúseností v oblasti, na ktorú sa chcete zamerať, je čas zapnúť internet a začať hľadať prácu. Ak viete, že ešte nemáte dostatok skúseností, využite svoj voľný čas na absolvovanie kurzov, dobrovoľníctva, stáže alebo robte čokoľvek iné, aby ste sa kvalifikovali a vytvorili si kvalitný životopis.

Tip: Viete ako získať kurz na rekvalifikáciu?

Aktualizujte si online profily

Ak si hľadáte prácu na internete, uistite sa, že vaše účty na LinkedIn a ďalších sociálnych sieťach aktualizujete s najnovšími kontaktnými informáciami, úspechmi a všetkým, čo by mal potenciálny zamestnávateľ o vás vedieť. Taktiež sa uistite, že na žiadnom z vašich profilov nie je nič, čo by ste nechceli, aby váš potenciálny šéf videl.

3. Prispôsobte si životopis a motivačný list

Keď už hovoríme o životopisoch, skôr než ich niekomu pošlete, uistite sa, že sú aktuálne. Najvhodnejšie bude, keď prispôsobíte svoj životopis aj motivačný list pre každú prácu, o ktorú sa uchádzate. Aj keď sa uchádzate o niekoľko pracovných pozícií, zaslanie toho istého CV a motivačného listu viacerým spoločnostiam neurobí dobrý dojem a môže znamenať, že vás táto práca v skutočnosti nezaujíma, pretože žiadosť nebude dosť špecifická a aj spoločnosť si to určite všimne.

Zahrňte len to, čo je relevantné

Niekedy môže byť lákavé uviesť do životopisu celú vašu pracovnú históriu, aby ste ukázali, koľko máte skúseností, ale zamestnávatelia často nemajú veľa času a v prvom rade chcú vidieť iba pracovné skúsenosti, ktoré sú relevantné (alebo aspoň trochu súvisia) s pozíciou, o ktorú sa uchádzate. Napríklad nie je potrebné do životopisu uvádzať barmanské skúsenosti pre prácu v predajni, ale zahrnutie vašich skúseností v maloobchode by, naopak, bolo užitočné.

Pozrite si firemnú kultúru

Ak ste našli pracovnú ponuku, ktorá vás zaujala, a môže znieť úžasne, premyslite si, či naozaj chcete pre danú spoločnosť pracovať. Vyhovuje vám firemná kultúra? Aká je štruktúra organizácie? Sú tam príležitosti na ďalšie vzdelávanie? Je počet hodín, od ktorých sa očakáva, že odpracujete, vhodný pre váš osobný život?

Strávte nejaký čas čítaním o spoločnosti, ako aj toho, čo o nej hovoria zamestnanci. Ako vníma firmu okolie a spoločnosť? Je práca, o ktorú sa uchádzate, bezpečná?

Tip: Čo všetko potrebujete vedieť o BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci?

Pochopenie hodnôt, cieľov a kultúry spoločnosti vám tiež môže pomôcť pripraviť sa na pracovný pohovor.

Identifikujte svoje ideálne pracovné prostredie

Pri hľadaní ideálnej práce je dôležité pochopiť svoje vlastné priority a hodnoty. Niektorí ľudia sú napríklad ochotní dostať nižšiu mzdu, ak pracujú na pozícii, ktorú považujú za odmeňujúcu. Iní ľudia možno uprednostňujú stanovený rozvrh, aby boli ich večery a víkendy k dispozícii pre rodinu alebo voľný čas. Preskúmajte, ako by vyzeralo vaše ideálne pracovné prostredie a rozvrh, a identifikujte to, čo si ceníte najviac.

Stretnite sa s kariérovým poradcom

Kariérni poradcovia vám môžu pomôcť nájsť pracovné miesta a odvetvia, ktoré zodpovedajú vašim záujmom, zručnostiam, platovým požiadavkám a ideálnemu pracovnému prostrediu. Môžu tiež upriamiť vašu pozornosť na roly alebo odvetvia, o ktorých ste neuvažovali, a tiež vám môžu pomôcť vybudovať si dlhodobý kariérny plán.

Rozšírte svoje zručnosti

Keď identifikujete oblasti záujmu, je vhodné absolvovať kurzy alebo získať certifikáty v týchto oblastiach. Rozvíjaním kreativity, svojich zručností a rozširovaním svojich schopností sa kvalifikujete na rôznorodú ponuku rolí. Počas obdobia, keď ste nezamestnaní, máte možnosti a priestor rozvíjať svoje zručnosti a získať skúsenosti:

● Staňte sa dobrovoľníkom a ponúknite svoje kapacity nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Naberiete tak úplne nové skúsenosti a tiež môžete získať neoceniteľnú prax.

● Študujte. Či už sú to kurzy zamerané na osobnostný rozvoj alebo kurz fotografovania, každý z nich vás rozvinie v inej oblasti. Zaujímavé kurzy nájdete aj online, mnohé z nich sú dokonca zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Môžete sa naučiť cudzí jazyk, základy programovania či grafiky.

● Choďte na zaujímavé podujatia a prednášky z rôznych oblastí. Je to skvelý spôsob nielen ako súčasť udržiavania sociálnych kontaktov, ale aj príležitosť získavania nových kontaktov. Ak vám napríklad nejaké podujatie vo vašom meste chýba, skúste ho zorganizovať.

● Začnite vlastný projekt. Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale nikdy na to nebol čas? Chceli ste napísať knihu, prerobiť byt a oživiť domácnosť, vytvoriť si webovú stránku? Pustite sa do toho. Nikdy nie je neskoro a prácou na svojom projekte sa veľa naučíte. A veľa podnikateľov začalo svoj biznis práve tak, že sa ocitli bez práce a začali robiť na niečom, čo sa neskôr stalo ich biznisom.

Hľadajte príčiny vášho neúspechu a snažte sa ich odstrániť

Ak sa vám dlhšie nedarí nájsť si prácu, skúste zistiť, prečo je to tak. Opýtajte sa napríklad vašich bývalých kolegov alebo známych, kde vidia vaše potenciálne nedostatky a v čom by vám odporúčali sa zlepšiť.

Ak sa dostanete na pracovný pohovor a neuspejete, nebojte sa priamo opýtať, prečo ste neuspeli. Možno posielate príliš všeobecné životopisy alebo sa hlásite na pozície, na ktoré nespĺňate požiadavky. Na základe ich odporúčaní sa snažte nedostatky odstrániť a zlepšiť v oblastiach, o ktorých vám povedali.

Nedajte sa však negatívnymi odpoveďami odradiť. Práve naopak, berte to ako výzvu a ako možnosť urobiť veci v budúcnosti lepšie.

Nezabudnite, že..

Pracovné miesta, pre ktoré sa rozhodneme pracovať, majú obrovský vplyv na naše životy. Preto je nesmierne dôležité, aby ste si vybrali prácu, ktorá vám dáva pocit uspokojenia a naplnenia.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Pexels