Riešenia nadmernej ozveny v kancelárskych priestoroch

Keď sa rieši komfort v kancelárskych priestoroch, zvyčajne sa myslí na ergonomické kancelárske stoličky, či dostatočné osvetlenie a pod. Je tu však ešte jedna veľmi dôležitá vec a tou je zvukový komfort.


Veľké hladké plochy vyzerajú dobre, ale majú aj veľkú nevýhodu

Čo sa zvuku týka, najväčšou prekážkou v kancelárskych priestoroch nebýva vonkajší hluk, ktorý by vo veľkej intenzite prenikal dovnútra a vyrušoval tak pracovníkov pri ich každodenných pracovných činnostiach. Oveľa častejším problémom je priestorová akustika.

Dôvod je jednoduchý. Keď sa človek pozrie na súčasné (nielen) kancelárske priestory, zistí jednu vec: moderné je využívanie veľkých hladkých plôch, napríklad nepokrytých hladkých stien, či veľkých sklenených plôch. Vyzerá to dobre, ale takéto riešenia majú jeden spoločný problém: príliš odrážajú zvuky.

Priestorová akustika sa tak stala oveľa väčšou „témou“ v porovnaní s minulosťou. A oveľa dôležitejšie je aj hľadanie riešení, ktoré pomáhajú pohlcovať zvuk a eliminovať jeho odrazy, aby sa vyriešili problémy s nadmernou ozvenou.

Drevo, textil a aj recyklovaný plast

Netreba mať však obavy, riešenia sú a dokonca ich je viacero. Uveďme si niekoľko príkladov. Pre tých, ktorí obľubujú dizajnové riešenia, je tu akustický drevený obklad v podobe dizajnových lamiel na stenu a strop. Drevo sa na tento účel používa aj v podobe rôznych pohltivých panelov.

Častým riešením nadmernej ozveny v miestnosti sú aj textilné akustické panely určené na priame lepenie na stenu. Tie sa vyrábajú v rôznych tvarových prevedeniach. Okrem toho možno nájsť textilné panely určené aj na podvesenie pod strop.

Tých, ktorí majú obzvlášť ekologické cítenie, určite zaujme fakt, že pohltivé materiály sa vyrábajú aj z recyklovaných PET fliaš. A nie sú to „len“ panely alebo dlaždice určené na stenu, či strop, ale napríklad aj dizajnové paravány, ktorými je možné rozdeliť pracovné miesta vo veľkých kanceláriách.


Zdroj obrázka: motortion / Stock.adobe.com