Prečo je dôležitý správny výber kancelárskej stoličky?

Sedavé zamestnanie je fenoménom dnešnej doby. Patríte aj vy k tým, ktorý vӓčšinu dňa presedia a výsledkom je to, že vás trápi boľavý chrbát? Sedenie na nesprávnej stoličke spôsobuje neprirodzený a neprimeraný tlak na medzistavcové platničky a ochabovanie chrbtového svalstva. Skoncujte s bolesťou a s vyhadzovaním peňazí za masáže, ktoré len tlmia bolesť ale príčinu neodstránia. Doprajte si zdravé sedenie na ergonomickej stoličke, ktorá sa dokonale prispôsobí vašej postave.

Ako si ergonomickú stoličku vybrať?

Na trhu je veľa stoličiek, ktoré vám sľubujú, že vám pomôžu s boľavým chrbtom. Ale ako si vybrať naozaj funkčnú stoličku?

V prvej rade je dôležité myslieť na to, že stolička je funkčným doplnkom ku stolu. Veľmi vysoká či naopak nízka stolička by mala za následok sedenie v neprirodzenej polohe, ktorá by sa podpísala hlavne na našej krčnej chrbtici. Preto je kľúčové, aby stolička disponovala nastaviteľnou výškou sedenia. Pohodlne si tak nastavíte výšku nielen s ohľadom k výške stola, ale aj s ohľadom na dĺžku vašich nôh.

U krčnej chrbtice sa ešte zastavíme. Každému z nás sa občas stane, že sme do práce zabraný tak, že sa na dlhú dobu zasekneme v jednej polohe a zistíme to, až keď nám začne tŕpnuť krk. V takej chvíli by sme výrazne ocenili, keby sme mohli krčnej chrbtici uľaviť. K tomu nám poslúži opierka hlavy. Tá by mala byť v ideálnom prípade polohovateľná a to smerom navrch aj dole, dopredu a dozadu. Len tak sa maximálne prispôsobí vašej postave.

Keď sa presunieme nižšie do oblasti bedrovej chrbtice, mali by sme dbať na to, aby stolička mala nastaviteľnú operu chrbta. Tým predídeme nežiadajúcemu prehýbaní bedrovej oblasti.

Aj keď pri dlhodobom sedení pochopiteľne najviac trpí chrbtica, nemali by sme zabúdať aj na naše ruky a to konkrétne na paže a ramená. Tým uľavíme vďaka podperám na ruky, ktoré by mali byť výškovo nastaviteľné. Len to zaistí ich správnu polohu voči nášmu telu a pracovnému stolu.

Nezabudnite aj na pohyb celého tela

Vӓčšina z nás presedí dlhé hodiny v nemeniacej sa polohe. Mali by sme však usilovať o opak, a to o dynamické a aktívne sedenie. Vďaka synchrónnemu mechanizmu sa sklon sedáka mení v závislosti na sklonu operadla. Tiež je vďaka nemu možné nakláňať sa do strán. To má za následok zmenšenie statického zaťaženia chrbtice. Toto nastavenie nahradilo prekonaný hojdací mechanizmus.

Kolieska na stoličke sú už dlhé roky štandardom, ale aj tak si dovolíme uviesť ich výhody. S kolieskami sa totiž nemusíme otáčať v oblasti trupu, ale otáčame sa celým telom. Tak sa uľaví najme našim chrbtovým svalom. Jednoduchý a rýchly pohyb po pracovisku potom zvýši náš celkový komfort.

Nepodceňujte výber správnej kancelárskej stoličky

Ako vidíte, výber správnej kancelárskej stoličky je podmienený mnoho faktormi. Musíme pri ňom myslieť nielen na chrbticu, ale aj na naše svaly, nie len na chrbát, ale aj na naše ruky, hlavu a v neposlednej rade na nohy. Postupujte preto v prípade nákupu naozaj starostlivo a nezabudnite na žiadnu z funkcií, ktorú by stolička mala mať. Odmenou vám bude pohodlné a zdravé sedenie a najme úsmev na tvári. Nezabudnite však, že výber správnej stoličky ide ruku v ruke s výberom výškovo nastaviteľného pracovného stolu s možnosťou nastaviť si výšku monitoru do výšky očí.