Praktické tipy, ako si vyprodukovať vlastné, zdravé a kvalitné domáce vajíčka

Vajcia sú jedny z hlavných surovín ľudskej stravy. Chov sliepok sa stáva populárny v mestských, prímestských, ale aj vidieckych častiach. No príprava pre úspešný chov je nevyhnutná. Chcete aj vy produkovať zdravé domáce vajíčka? Nasledujúce tipy by vám k tomu mohli pomôcť.

Najprv sa uistite, či máte dostatočné odhodlanie starať sa o domáce zvieratá. Opýtajte sa sami seba prečo chcete chovať sliepky, bez ohľadu na to, či máte čas a potrebné peniaze. Ak žijete v mestskej alebo prímestskej oblasti, uistite sa, že nie sú známe žiadne vyhlášky, ktoré vám budú brániť v chove a zvážte vaše možnosti.

Chov sliepok

Sliepky

Aj keď je niekedy možné kúpiť si päťmesačné kurčatá, ktoré sú pripravené začať znášať vajíčka, je pravdepodobnejšie, že budete musieť chovať vlastné sliepky z mláďat. V takom prípade si musíte naplánovať päťmesačné vegetačné obdobie, až potom uvidíte výsledky. Sliepky začínajú znášať vajíčka až vo veku 21 týždňov. Nosnice s bielymi ušnými lalokmi, budú znášať biele vajcia. Všetky ostatné kurčatá znášajú odtieň hnedej, s výnimkou niektorých iných druhov, ktoré môžu znášať zelené, ale aj modré vajcia.

Očakávané výsledky

Desať sliepok by malo po začiatku začať znášať asi deväť vajec denne. Denná produkcia vajec sa však môže líšiť. Podmienky ako nepriaznivé počasie, zima, dravce a nedostatok krmiva môžu nepriaznivo ovplyvniť znášku sliepok. Reálne je treba počítať s 200 - 220 vajíčkami ročne na sliepku. Ako sliepky starnú, kladú aj menej vajíčok.

Najdôležitejšie je však nebrať sliepky ako roboty na vajíčka, ale dopriať im čo najkvalitnejší život. Odrazí sa to aj na kvalite vyprodukovaných vajíčok.

Vybavenie

● Kovové koryto - dobre slúži na kŕmenie a napájanie sliepok

Slepačie kurníky a búdky

Prístrešok

Prístrešok pre sliepky by mal byť dostatočne tesný, aby zabránil vstupu zvieracích predátorov, ale nie tak pevný, aby prekážal dobrému vetraniu. Mali by tam byť dvere a najmenej jedno okno. Ak je kŕdeľ umiestnený v uzavretom priestore, mali by byť v lete nainštalované ventilátory na dobrú cirkuláciu vzduchu a vetranie.

Sliepka potrebuje pohyb, preto je ideálne vyčleniť im dostatočný kus pozemku a ten je najlepšie dobre oplotiť - nielen preto, aby sliepky neušli, ale aj ako ochranu pred dravcami. Pamätajte, že je to hydina a iní dravci, by mohli ľahko vpadnúť do kuníka. Niekto si zvykne postaviť ku kurníku aj búdu pre psa a následne svojho psa naučiť tolerovať vlastné sliepky. Psy tak môžu strážiť sliepky pred dravcami, kunami a pod.

Kŕmenie

Sliepky nie sú veľmi náročné a budú rady aj biologickému odpadu z kuchyne ako napr. šupky zo zemiakov a inej zeleniny. Zdrojom bielkovín sú pre ne vnútornosti ako chrobáky či červy, ktoré si vyhrabú aj sami, keď majú dostatočný výbeh. Dôležitou zložkou potravy je pšenica, alebo šrot - ak máte doma šrotovačku môžete si ho vyrábať aj sami.

Jedna nosnica potrebuje asi ½ šálky (150g) krmiva denne, v závislosti od jej veľkosti.

Za každých okolností sprístupnite pre sliepky čistú pitnú vodu. Aspoň raz týždenne dezinfikujte napájačky. Jeden deň bez vody z akýchkoľvek dôvodov, bude mať za následok nižšiu produkciu vajec.

Manažment

Čerstvé drevené hobliny alebo piliny sú vynikajúcou podstielkou. Sú lepšie než seno alebo slama, ktoré sa po znečistení ťažko čistia. Počas zimy miešajte podstielku, aby bola čo najviac voľná a suchá a aby ste udržali sliepky a ich nohy čisté.

Raz mesačne skontrolujte niekoľko sliepok či nemajú vši, roztoče alebo iné drobné parazity, najmä okolo oblasti prieduchov pod chvostom. Tieto môžu mať za následok nižšiu produkciu vajec alebo smrť, ak nebudú pod kontrolou.

Pokúste sa zbierať vajcia najmenej dvakrát denne. Väčšina sliepok kladie vajcia ráno. Ak ich budete zhromažďovať až na poludnie, môže dôjsť k poškodeniu alebo zašpineniu.

Je dôležité vedieť, ako vyzerá zdravý vták, to vám pomôže skôr rozpoznať, ak by niečo s hydinou nebolo v poriadku. Zdravé sliepky by mali často jesť a piť. Mali by stáť vzpriamene so zdvihnutou hlavou a chvostom. Ich perie by malo byť hladké a čisté, ich hrebene by mali byť jasné, čisté a červené. Sliepky by nemali potrebovať žiadne liečivá. Všetky vtáky by mali byť aktívne, pokojné a zaujímať sa o hľadanie potravy.

Ak iné sliepky vyzerajú choro, poraďte sa s veterinárnym lekárom, čo najskôr.

Pred začatím chovu, určite prekonzultujte pre a proti. Taktiež sa oboznámte sa so zákonmi vo vašom okolí a či je legálne chovať hospodárske zvieratá. Zvážte vplyv chovu hydiny na vašich susedov a vypracujte si plán pre odstránenie hnoja, ktorý môže spôsobovať problémy so zápachom a znečistením.


Zdroj obrázku: Pixabay