Poznáte ETF fondy a aké ponúkajú výhody a nevýhody?

ETF fondy pre mnohých predstavujú jednoduchý spôsob investovania peňazí. Či už ste jednotlivec, ktorý chce investovať, alebo skúsený finančný profesionál, ETF sú jednoduchou a výkonnou investičnou možnosťou, ktorá vám môže pomôcť dosiahnuť vaše ciele. V nasledujúcich riadkoch zistíte, čo sú ETF fondy a ako pomocou nich môžete vaše peniaze zviacnásobiť.

Čo je to ETF?

ETF fondy sú investičné fondy, ktoré sledujú výkonnosť konkrétneho indexu, napríklad S&P 500. Tak ako akcie, aj ETF môžete obchodovať na burze kedykoľvek počas trhových hodín. Obchodovanie s ETF sa veľmi nelíši od obchodovania s akciami, môžete s nimi obchodovať sami alebo si nájsť makléra, ktorý vám pomôže.

Aký je rozdiel medzi ETF a podielovými fondmi?

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že väčšina ETF fondov sú pasívne spravované s cieľom kopírovať výkonnosť nejakého investičného aktíva alebo indexu. Podielové fondy sú, naopak, väčšinou aktívne spravované. Preto sú aj poplatky za správu ETF fondov nižšie. Tak ako pri klasických podielových fondoch, aj pri ETF fondoch existuje mnoho druhov, medzi nimi akciové, dlhopisové, komoditné, menové atď.

Aj keď spravované fondy môžu ponúkať dobré výnosy, vo väčšine prípadov ich nemôžete kupovať a predávať, kedykoľvek chcete. ETF sa však správajú podobne ako akcie, takže ich môžete nakupovať a predávať kedykoľvek počas otvorených hodín na burze.

Na rozdiel od spravovaného fondu, cieľom ETF nie je poraziť index, ale vyrovnať sa jeho výkonnosti, čím sa môžu získať potenciálne lepšie výnosy.

Výhody ETF

Výber správnej investície je ako výber nového auta. Chcete bezpečnú a spoľahlivú možnosť s dobrou hodnotou a niečo, čo vyhovuje vašim potrebám. Tu je niekoľko výhod a dôvodov, prečo môžu byť ETF fondy skvelým spôsobom investovania:

ETF diverzifikujú investíciu a znižujú riziko

S jedným jednoduchým obchodom vám nákup ETF poskytuje okamžitú diverzifikáciu. ETF fondy vám umožnia investovať do celých odvetví, trhov alebo krajín. Nemusíte si kupovať každý cenný papier jednotlivo, stačí si kúpiť jeden ETF, ktorý obsahuje množstvo ďalších cenných papierov. Je dôležité myslieť na diverzifikáciu, ak chcete znížiť riziko a zároveň maximalizovať výnosy.

ETF uľahčujú prístup na trhy

Ako sme už spomínali, investovať môžete takmer do čohokoľvek - od krajín v Ázii, cez dlhopisy až po komodity.

Tip: Oplatí sa investovať do slovenských korporátnych dlhopisov?

ETF zodpovedajú výkonnosti indexu

Investície nie sú nikdy zaručené, ale ETF sledujú indexy, aby pomohli vyhnúť sa špekulovaniu pri investovaní. Neexistujú žiadne prekvapenia, pretože viete, že dobrý ETF bude mať za cieľ tesne zodpovedať výkonnosti indexu, do ktorého investujete.

ETF sú transparentné

ETF patria medzi transparentné investičné nástroje, pretože svoje podiely každý deň verejne zverejňujú. Sú pod kontrolou a dohľadom.

ETF ponúkajú daňové výhody

ETF fondy sú na Slovensku oslobodené od zdaňovania výnosov, ak s nimi investujete viac ako 1 rok.

A ako bonus: Vďaka EFT fondom si môžete pri vhodnom investovaní každý mesiac prilepšiť o niekoľko eur.

Riziká ETF

Hovorili sme o výhodách ETF, ale nezabúdajme, že všetky investície prichádzajú s rizikom. Aj pri investovaní do ETF fondov si treba dávať pozor. Hodnotu vašich investícií môže ovplyvniť niekoľko faktorov, ako sú napríklad pohyby na akciovom trhu, politické a ekonomické zmeny, zisky spoločností a veľké podnikové incidenty.

Aj keď mnohé z nich možno nebudete vedieť predvídať alebo naplánovať, lepšie pochopenie vašich investičných možností môže potenciálne minimalizovať účinok rizík.

Časová náročnosť

Ak chcete obchodovať dlhodobo a investovať napríklad 5-10% z vašej výplaty, na mieste je určite pravidelná analýza trhu a cenných papierov vo vašom portfóliu, čo je spojené s veľkou časovou náročnosťou.

Menové riziká

ETF majú určitú úroveň menového rizika. Kurzové riziko vzniká vtedy, keď máte obchodný účet vedený v eurách a kúpite fond v inej mene, takže zmeny výmenného kurzu ovplyvňujú hodnotu vašej investície.

Riziko likvidity

Likvidita je schopnosť rýchlo premeniť investíciu na hotovosť bez straty hodnoty. Nízka likvidita ETF môže viesť k vyšším obchodným nákladom, ale aj ťažkostiam pri nákupe alebo predaji ETF. Keďže existuje množstvo ETF fondov, treba si dávať pozor aj na likviditu, pretože o niektoré ETF je iba minimálny záujem.

Neodbornosť

Ak sa rozhodnete spravovať vaše investície sami, je dôležité vedieť, čo robíte. I keď sú ETF vhodné aj pre začiatočníkov, niekedy môže byť ťažké mať prehľad o takej rozsiahlej ponuke. Najideálnejšie by bolo, keby ste už v danej oblasti mali aspoň nejaké skúsenosti, pretože najlepšia je vždy prax.

Je možné úplne znížiť riziko?

Riziko nemôžete úplne eliminovať, ale môžete ho znížiť mnohými spôsobmi. Diverzifikácia je jedným zo spôsobov, ako tak môžete urobiť. Je to teda rozloženie vašich investícií do rôznych sektorov, geografických oblastí a tried aktív. Ak jeden sektor alebo aktívum nefunguje dobre, ostatné investície môžu vyrovnať akúkoľvek potenciálnu stratu.

Je však dôležité poznamenať, že diverzifikácia vás nemusí úplne ochrániť pred trhovým rizikom a nezaručuje návratnosť ani elimináciu potenciálnej straty, preto si svoj prieskum robte pozorne.

Predtým, ako sa rozhodnete investovať, je dôležité, aby ste plne pochopili súvisiace riziká. Urobte si prieskum, prezrite si dokumenty o ponuke fondov alebo sa porozprávajte s finančným poradcom, ktorý vám pomôže urobiť tú najlepšiu voľbu.

Ako investovať do ETF fondov?

Do ETF fondov môžete investovať cez zahraničných brokerov, slovenských obchodníkov s cennými papiermi, cez banky, no a ak si trúfate, tak aj na vlastnú päsť. Ak sa rozhodnete pre poslednú možnosť a práve začínate, vyhľadajte si také fondy, ktoré sú vysoko hodnotené osvedčenými agentúrami. Niektoré ETF sú vhodné len pre skúsených investorov, ktorí si sú vedomí rizikami.

K veľkým a najčastejšie obchodovateľným ETF fondom patria:

● SPDR S&P 500

● Vanguard S&P 500 ETF

● SPDR S&P 500

● VanEck Vectors Gold Miners

● iShares MSCI Emerging Markets

● PowerShares QQQ

Môže vás zaujímať: Poznáte históriu investovania na burze?

Na záver

To, ako a kam sa rozhodnete vaše peniaze investovať, je na vás. Kombinácia niektorých parametrov však hovorí v prospech voľby pasívneho investovania práve prostredníctvom ETF fondov. ETF ponúkajú skvelý spôsob investovania aj pre začiatočníkov, pretože:

● Majú nízke náklady a sú zvyčajne oveľa lacnejšie ako podielové fondy.

● Viete, čo získate. Sú transparentné a môžete vidieť základné investície.

● Žiadne veľké prekvapenia sa pravdepodobne konať nebudú. Viete, že dobrý ETF bude mať za cieľ pozorne sledovať výkonnosť podkladového indexu, do ktorého investuje.

● Uľahčujú prístup na trhy a jedným obchodom získate expozíciu na celý rad aktív.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Pexels, Pexels