Podnikateľom sa euroval nepozdáva

Naša anketa monitorujúca názory podnikateľskej verejnosti na prijatie rozšíreného eurovalu sa skončila skôr, ako sme plánovali. Očakávali sme, že vzhľadom k neschopnosti vládnucich strán dohodnúť sa, budú rokovania prebiehať dlhšie. Vládna koalícia sa napokon rozhodla nerokovať ďalej a dala do stávky pád celej vlády. Ako to celé skončilo, už vieme. Čo nevieme je to, čo nás čaká...

Anketa s názvom „Podporujete prijatie rozšíreného eurovalu?“ prebiehala na portáli malepodnikanie.sk od 1. októbra 2011. Hoci počet hlasujúcich nemožno považovať za reprezentatívnu vzorku, výsledky sú jednoznačné. Malí podnikatelia, ktorí sú azda najcitlivejší na problematické vládne zásahy, sa jasne vyjadrili proti. Takmer 65% z vás tzv. euroval 2 (oficiálne Európsky mechanizmus pre stabilitu), cieľom ktorého je pomoc národným ekonomikám v prípade krízy, odmietla. 16% používateľov portálu zastáva názor, že pri schvaľovaní eurovalu sa politici neriadia názormi občanov. Za prijatie opatrenia sa vyjadrila necelá pätina účastníkov ankety.

Hlasovanie o tejto európskej záležitosti nakoniec priviedlo vládu ku koncu. Bez ohľadu na to, aké bolo pre niektorých dôležité, jeho spojenie s hlasovaním o vyjadrení dôvery vláde, pravdepodobne prinesie Slovensku ďalšie náklady. A tak jediným, nateraz pozitívnym výsledkom celého tohto hektického obdobia je, že daňová a odvodová reforma, ktorá mala negatívne zasiahnuť aj veľa malých podnikateľov, je momentálne mimo hry.

Oddnes bude na našom portáli prebiehať nová anketa, ktorá reaguje na politický vývoj v našej krajine. Nechceme sem zbytočne vťahovať poliliku. Avšak vzhľadom k tomu, čoho sme boli v ostatnom čase svedkami a pretože politika má významný vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia, by sme radi vedeli, či sa plánujete zúčastniť predčasných volieb. Tie vyhlásil predseda parlementu na 10. marca 2012.



ek