Podnikanie z domu

Začať podnikanie z domu môže byť jedna z najefektívnejších ciest, ako udržať Vaše celkové náklady na minime. Môže však priniesť i ďaleko viac pozitív.

Je podnikanie z domu stále populárne?

Je to najpopulárnejší spôsob. Viac než 60 percent ľudí, ktorí začnú s podnikaním, robia tak z domu. Od módnych návrhárov, IT a cateringu, cez starostlivosť o zvieratá, umelcov, či remeselníkov, po účtovníčky a právne poradenstvo – prakticky na čokoľvek si spomeniete, bežne funguje ako podnikanie z domu.

Aké sú kľúčové výhody podnikania z domu?

Je to ďaleko menej nákladné a tým aj menej riskantné, pretože nemáte žiadne drahé kancelárske alebo obchodné priestory a s tým spojené nemalé náklady skôr, ako ste na to pripravení. Nemusíte sa stravovať v drahých reštauráciách (napr. keď je Vaša manželka na materskej dovolenke alebo v domácnosti, tak či tak varí pre deti). V prípade, že si zmeníte užívanie časti bytu/domu na kanceláriu, tak si môžete časť z Vašich účtov za domácnosť ako elektrina, vykurovanie, telefón atď. dať do nákladov. Domáca kancelária znamená tiež žiadne dochádzanie, takže ušetríte ďalšie peniaze a čas. Spočítajte si, že denným dochádzaním 60 minút do práce a naspäť uvoľníte takmer celý deň každý týždeň! Tento deň môžete stráviť zarábaním peňazí alebo s Vašou rodinou/priateľmi prípadne užívaním si voľného času.

Môže mať domáci biznis ďalších zamestnancov?

Samozrejme! Tie isté pravidlá ako pre Vás, platia aj pre ďalších zamestnancov a čo je ešte zaujímavejšie, niektoré domáce firmy používajú outsourcing a subdodávky (čiže na základe zmlúv si objednávajú ďalšie činnosti pre potreby svojho podnikania) namiesto priberania ďalších zamestnancov. Avšak, pokiaľ máte dosť veľký dom, ďalší zamestnanci pre rozvoj firmy nemusia byť problém prípadne môžu, tak ako Vy, aj oni robiť činnosť pre Vás zo svojho domova. Pokiaľ však máte takýchto zamestnancov, je potrebné postarať sa o bezpečnosť na pracovisku resp. splniť ďalšie zákonné povinnosti vyplývajúce zo zamestnávania. Preto môže byť omnoho výhodnejšie voliť stratégiu spomínaného outsourcingu a objednanie si prác a služieb na základe zmluvy od ďalšieho podnikateľa.

Hrozí tu možnosť zotierania hranice medzi pracovným a súkromným životom?

Táto hrozba tu je, obzvlášť keď nebudete dosť disciplinovaní. Ľudia by mali rozmýšľať nad tým, ako ich biznis ovplyvní domáci život a naopak. Odporúčame vytvorenie určeného pracovného priestoru (možno voľná izba, záhradný domček a pod.). Týmto spôsobom, keď ste v danom priestore, viete, že pracujete. A môžete zatvoriť dvere na konci dňa a nechať prácu za nimi.

Podnikanie z domu nie je ľahšia možnosť...

Nie nevyhnutne. Keď začínate, budete musieť venovať svojmu podnikaniu hodiny poctivej prípravy a práce, aby ste uskutočnili prvé predaje, urdžali svojich zákazníkov spokojných a mali pod kontrolou administratívu Vášho podnikania. Plus, ste zodpovední za Vašu domácnosť. Postavenie si Vášho biznisu na niečom, čo Vás naozaj baví, pomáha! Takto nebudete mať pocit, že až toľko pracujete.

Aká ďalšia legislatíva sa týka podnikania z domu?

Ako sme už spomínali, pre uznanie niektorých nákladov budete musieť zmeniť časť užívania domu/bytu na nebytové priestory. Taktiež si potrebujete vybaviť všetky náležitosti spojené so živnosťou či založením firmy a potrebné registrácie na daňovom úrade, poisťovniach atď. O týchto náležitostiach Vás informujeme v časti Knižnica. Pozor tiež na vzťahy so susedmi. Pokiaľ nebudete dôslední a akákoľvek Vaša činnosť alebo s ňou súvisiace doručovanie, zákaznícky servis, dodávky atď. budú mať nadmerný vplyv na Vaše prostredie. Všetky príjmy tiež musia, samozrejme, byť deklarované príslušnému daňovému úradu ako v ktoromkoľvek inom podnikaní.

Čo s poistením?

Môžete doplniť poistenie firmy k Vášmu domácemu poisteniu – nemalo by to predstavovať oveľa vyššie náklady. Je dobré byť chránený a pripravený.

Znie to, ako by Vás podnikanie z domu veľmi bavilo....

Je to presne tak! Je super, že napriek tomu, že ste v práci, vidíte svoje deti rásť, smiať sa i plakať nielen ráno pri odchode a večer po príchode z práce. Každý deň je iný a jedna z najúžasnejších vecí na tom byť svojím šéfom, je pocit vlastnej kontroly napriek tomu, že stále neviete, čo prinesie zajtrajšok. Veľa štastia a určite radšej potrápte svoje mozgové závity viackrát predtým, než sa rozhodnete do niečoho ísť – musí Vás to naozaj baviť!


mk