Nerobte si starosti so založením eseročky, všetko je dnes možné na pár kliknutí

Ak máte sen alebo cieľ založiť si vlastný biznis, nemusíte váhať. Založiť si živnosť alebo zaregistrovať firmu je dnes jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Nepotrebujete veľa peňazí a nepotrebujete ani veľa času.

Zaregistrovať si živnosť sa dá prakticky takmer zadarmo, ak si navyše vyberiete voľnú živnosť, nepotrebujete žiadnu ďalšiu dokumentáciu. Vybavíte to rýchlo a bez zbytočného čakania.

V prípade, že sa rozhodnete pre založenie s. r. o., musíte samozrejme počítať s väčšími starosťami, vyššími poplatkami a tiež určitým počiatočným imaním. V súčasnosti však existuje viacero spôsobov, ako si môžete tento proces uľahčiť.

Tým prvým je, že všetko spracujete v online prostredí. Ušetríte vďaka tomu až polovicu za zápis v obchodnom registri a vyhnete sa aj ďalším krkolomným vybavovačkám a zbytočným poplatkom.

Je tu však ešte jednoduchšia možnosť. Ak využijete služby sprostredkovateľskej firmy, ktorá vybavuje eseročky pre svojich klientov, budete to mať doslova na počkanie a prakticky bez práce. Vyplníte iba jeden formulár, zaplatíte jednu fixnú sumu, ktorá je veľmi výhodná, podpíšete vyhotovené dokumenty a po vybavení môžete začať podnikať.

Dokonca si môžete kúpiť tzv. ready-made spoločnosť, kedy dostanete hotovú firmu takpovediac „na kľúč“ už do siedmich pracovných dní. To všetko vybavíte online, nemusíte nikam chodiť, vystávať v radoch ani zháňať potvrdenia a dokumenty.

Ak začínate pracovať sám na seba a nepotrebujete bytostne vystupovať ako právnická osoba, pokojne začnite živnosťou. A to aj vtedy, ak plánujete budovať niečo väčšie. Zaregistrovanie, ale aj samotná administratíva sú pri živnosti oveľa jednoduchšie. Neskorší prechod na eseročku, keď si to už bude charakter a veľkosť vášho podnikania vyžadovať, bude pre vás jednoduchší.

A naopak, ak máte pocit, že spoločnosť s ručením obmedzeným bude vašim podnikateľským zámerom vyhovovať viac, môžete si založiť aj jednoosobovú eseročku. Je však potrebné rátať s dlhším vybavovaním, ktoré závisí od čakacích termínov v obchodnom registri, s vyšším poplatkom a minimálnym základným imaním 5000 eur.


Zdroj obrázka: Flamingo Images / Shutterstock.com