Na čo všetko by ste mali myslieť pri navrhovaní a zariaďovaní wellness centra?

Sektor krásy, kúpeľov a wellness sa neustále rozširuje. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre starostlivosť o svoje telo a imidž bez ohľadu na vek. Spravovať kúpele či wellness nie je vôbec jednoduché. Treba mať na pamäti veľa rôznych aspektov, ktoré sa navzájom prelínajú. Plánujete aj vy založiť, zorganizovať alebo zariadiť centrum zdravia alebo wellness?

S dostatkom práce, menšieho výskumu a plánovania môžete tento sen premeniť na skutočnosť. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac.

Čo je wellness?

Wellness centrá sa zameriavajú na zlepšovanie zdravia a pohodu ľudí. Wellness centrum ponúka zdravotné služby pre myseľ aj telo a môže mať rozsiahle zameranie. Bežne poskytujú viacero služieb a často majú celý rad poskytovateľov zdravia, ktorí dokážu riešiť širokú škálu zdravotných problémov.

Ak uvažujete o otvorení vlastného wellness centra, budete musieť zistiť, ktoré služby sú pre vašu oblasť a demografickú skupinu najžiadanejšie.

Ako navrhnúť wellness centrum a kúpele?

V tomto praktickom sprievodcovi sa pozrieme na to, ako navrhnúť wellness centrum a spa, aby sa zaručilo pohodlné prostredie pre hostí. Najlepšia kúpeľná architektúra dokáže preniesť návštevníka na autentické miesto totálneho relaxu. Preto je plánovanie priestoru v počiatočných fázach návrhu veľmi dôležité.

Rozhodujúce pre usporiadanie sú vstup, šatne a zariadenie vnútorných priestorov, pozornosť treba venovať aj spotrebe energie, a to priamej (spotreba zariadení) aj nepriamej (vetranie/výmena vzduchu atď.). Ako firma môžete profitovať aj z výhod fotovoltaiky pre wellness, ktoré vám môžu ušetriť nielen čas, ale aj množstvo financií a výdavkov za elektrinu.

Kúpele a wellness centrá patria medzi najobľúbenejšie miesta počas dovolenky. Čo je viac, ako uniknúť z mestskej neurózy a získať vlastný zmysel pre seba, ako v prostredí navrhnutom výlučne pre pokoj mysle? Starostlivosť o telo a myseľ je starodávna prax.

Materiál

Ak má byť kúpeľné prostredie považované za chrám, v ktorom sa dá relaxovať a načerpať energiu, pri výbere materiálu je preto potrebné brať do úvahy napríklad veľkosť celej plochy. Následné úvahy zahŕňajú trvanlivosť materiálu, farbu, náklady na údržbu a technické vlastnosti wellness. Stavíte na klasiku alebo s odvahou stavíte na solárny ohrev vody? Aj to môže hrať v celkovom prostredí a cene veľkú úlohu.

Farba

Pri zariaďovaní relaxačnej zóny sa vyhnite rušivým krikľavým farbám. Ideálnou voľbou je tmavomodrá alebo zelená, k odpočinku nabáda aj žltá a neutrálne farby. Zvoliť môžete aj zlatý odtieň, ktorý symbolizuje sviežosť, luxus a príjemné teplo. Zlatý lesk obohatí priestor a dodá nádych noblesy.

Osvetlenie

Relaxačnú časť skvelo doplnia tiež sviečky, soľné lampy a zaujímavé je zabudovať aj efektívne LED osvetlenie, TV či audiotechniku s príjemnou relaxačnou hudbou. Ak je miestnosť určená na relaxáciu, uprednostňujte zdroje teplého svetla. Farebné svetlo celkovo vytvára príjemnú náladu a prispieva k pohode.

Pohodlie

Relaxačná časť môže mať po saunovaní vynikajúci účinok a môže podporovať relaxáciu a regeneráciu. Vo wellnesse by nemala chýbať odpočiváreň a miesto, kde si hostia vychutnajú relax do posledného dúšku, či už to bude vo vnútri alebo vonku.

Súčasťou tejto oddychovej zóny môžu byť klasické polohovacie záhradné ležadlá alebo cenovo nákladnejšie vyhrievané lavice. Priestor možno vybaviť aj soláriom alebo solárnou lúkou. Na príjemnej atmosfére sa môžu podieľať aj vhodne zvolené obklady a prírodné materiály.

Vôňa

Príjemnú vôňu môžete dosiahnuť pomocou prírodných difuzérov, ktoré budú rozširovať vôňu aj 24 hodín denne. Fantázii sa medze nekladú. Na príjemnej atmosfére sa môžu podieľať aj vonné sviečky, éterické oleje či čajové kahance.

Rastliny

Živá zeleň má svoju prirodzenú energiu, ale vyžaduje dostatok svetla. Ak vám to priestory neumožňujú, zvoľte umelé kvety, ktoré sú dnes už na nerozoznanie od živých. Môžete ich dekorovať do váz vysypaných kameňom alebo napríklad ovinúť okolo zrkadla alebo osvetlenia.

Ponuka zariadení

Ponuka zariadení je dnes naozaj pestrá a je naozaj z čoho vyberať:

Sauny

Saunová kultúra je tradícia v severnej Európe a dnes je populárna takmer všade. Dôležité vlastnosti treba hľadať vo výbere materiálov použitých na lavice a vnútorné pokrytie kabín. Hlavným materiálom sauny by malo byt' prírodné drevo, ktoré by v ideálnom prípade nemalo byť ošetrované chemickými procesmi. Tiež by ste sa mali vyhýbať plastovým a železným materiálom, pretože pri vysokých teplotách môžu byť horúce a niekedy aj škodlivé pre zdravie.

Turecké kúpele

Prostredie tureckých kúpeľov je založené na rovnakom princípe ako parný kúpeľ, ale je zameraný skôr na vodu ako na paru. Vnútorný priestor musí byť navrhnutý podľa počtu osôb, ktoré sa tam zmestia súčasne, aby bol zaručený dokonalý komfort, a teplota by sa mala pohybovať medzi 25- 50°C. Do tureckých kúpeľov by mala byť namontovaná sprcha, ktorá umožní opláchnutie tela po kúpeli. Pohodlný župan príde každému hosťovi určite vhod.

Vírivka

Upokojujúci kúpeľ je to pravé, aby si telo oddýchlo a uvoľnilo sa. V kúpeľoch by preto určite nemala chýbať vírivka. Telo je rozmaznávané príjemným masážnym účinkom a myseľ je revitalizovaná. K dispozícii je veľa modelov, od jednoduchej rohovej vane pre súkromné účely až po luxusnú verziu pre niekoľko ľudí.

Parný kúpeľ

Parný kúpeľ pochádza z orientálnej kultúry a mnohí ho poznajú aj po pojmom tzv. hammama. Má podobný účinok ako bežná sauna, teploty sú však  nižšie, ale vlhkosť vzduchu je oveľa vyššia. Teplá para uvoľňuje dýchacie cesty a čistí pokožku otvorením pórov a následná studená sprcha zabezpečí, že sa póry opäť rýchlo uzavrú. Nezabudnite do každej sprchy pridať kvalitné uteráky.

Wellness zóna musí byť zorganizovaná tak, aby zaručovala klientovu pohodu v celom priestore centra. Priestory môžete doplniť aj o ďalšie miestnosti ako fitness, reštaurácia alebo bar.

5 užitočných tipov, ktoré treba pri wellness centre dodržiavať

Ak riadite wellness centrum, správa štruktúry, ako aj digitálnych a sociálnych kanálov je nevyhnutná a treba vykonať niekoľko úloh:

1. Všeobecné znalosti

Na riadenie úspešného centra je dôležité mať všeobecné znalosti o modernom wellness priemysle, poznať svojich konkurentov, ako aj to, ako sa tento trh aktualizuje a zlepšuje.

2. Správa sociálnych kanálov

Je dôležité spomenúť podnikania na sociálnych sieťach, aby ste dosiahli popularitu používateľov a zvýšili svoju základňu v digitálnom svete. Je nevyhnutné neustále aktualizovať stránky, ponúkať kvalitný obsah a sprostredkovať užitočné informácie o vašich metódach, ponukách a udalostiach. Nezabudnite pridať aj návod a inšpirácie, ako sa pripraviť na wellness pobyt.

3. Materiály, zariadenie a vybavenie

Vo wellness centre je pohodlie pacienta prioritou. Dajte si preto záležať na výbere kvalitného a vzdelaného personálu. Je dôležité, aby osoba, ktorá riadi vírivku, dokonale vedela, ako tieto produkty a nástroje ovládať a poznala priestory aj prostredie, v ktorom pracuje.

Okrem toho je dôležité, aby ste si dali záležať aj na výbere a usporiadaní nábytku, ako aj výbere tých najlepších technických pomôcok a potrieb.

4. Komunikácia so zákazníkom

Správna interakcia a komunikácia so zákazníkom pomáha zlepšovať nielen imidž wellness centra, ale môže vám zvýšiť aj tržby tým, že ľudia vás budú navštevovať častejšie a kvalitný servis pravdepodobne budú odporúčať aj iným osobám.

Ako prví by určite mali zamestnanci poučiť návštevníkov, ktorí idú do wellness prvýkrát, ako správne používať sauny a ďalšie zariadenia. A to nielen z pohľadu ochrany majetku, ale predovšetkým zdravia návštevníkov. Nechcete predsa volať každý deň sanitku, pretože vám zo sauny niekto omdlel.

5. Bezpečnosť na pracovisku je na prvom mieste

Všetci pracujúci vo wellness centre by mali poznať a ovládať všeobecné predpisy týkajúce sa bezpečnosti pri práci.

Zdravotné výhody wellness pobytu

Wellness môže byť viac, než by ľudia čakali. Ako sme spomínali vyššie, wellness pobyty ponúkajú širokú škálu možností, od kúpeľných terapií, pohybových aktivít, mentálnych cvičení a ďalších atraktívnych spôsobov, ako dostať telo aj ducha do optimálnej formy.

Moderné wellness sú plne k dispozícii a ponúkajú aj tieto zdravotné benefity:

● Zmierňujú chronickú bolesť svalov a kĺbov

● Zlepšujú prúdenie krvi a znižujú krvný tlak

● Zbavujú a pomáhajú redukovať stres

● Zlepšujú nekvalitný spánok

● Môže byť prospešný aj pri chudnutí

● Zbavujú úzkosti

● Pôsobí priaznivo aj na zvýšenie sebavedomia

● Ošetrujú a zlepšujú pleť

● Pravidelné kúpanie vo vírivke môže mierne znížiť aj hladinu cukru v krvi

Wellness pre firmy a zamestnancov

Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce náklady na zdravotné poistenie a ochranu zdravia zamestnancov zamestnávateľom, by mala byť implementácia wellness programu, ktorý je prínosom pre zdravie zamestnanca aj pre zisk zamestnávateľa, nevyhnutná.

Wellness programy sú dôležité pre zlepšovanie zdravia zamestnancov a môžu byť prínosom aj pre zamestnávateľov:

● Zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť

● Zníženie absencie

● Dosiahnutie vyššej produktivity zamestnancov

● Zníženie kompenzácií pracovníkov a nákladov so zdravotným postihnutím

● Zníženie počtu zranení

● Zlepšenie morálky a lojality zamestnancov

Wellness centrá sú perfektné na víkendový pobyt alebo krátku dovolenku, preto vždy myslite na svojich spotrebiteľov, aby si luxus v kúpeľnom centre mohli vychutnať, uvoľniť sa a aspoň na chvíľku utiecť od každodenného stresu.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Unsplash