Čo by ste mali vedieť predtým, ako si kúpite firemné auto?

Auto je pre podnikanie častokrát nevyhnutné. Môžeme vďaka nemu ušetriť čas, byť efektívnejší, flexibilní. Predsa len pokiaľ potrebujeme niekam ísť, či už je to klient, alebo úrad, asi nie je najpríjemnejšie sa prispôsobovať autobusovým spojom, alebo vyhadzovať peniaze za predražené taxíky.

Každý podnikateľ chce, aby kúpa jeho auta bola čo najefektívnejšia, Každý by bol rád, keby mu zostalo čo najviac peňazí na jeho vlastné podnikanie. Obzvlášť, keď je ešte na samotných začiatkoch. Auto však nie je jednorazová investícia, potrebuje pravidelnú údržbu, tankovanie a podobne. Prinášame tak pár možností financovania firemného auta.

Ako minúť na kúpu a obstarávanie auta čo najmenej peňazí?

Máme 4 základné typy príjmov a výdavkov

1. Prevádzka auta (platenie poistky PZP, pneumatiky, servis atď..)

2. Financovanie

3. Nákup nového auta

4. Predaj ojazdeného auta

Nákup auta

Auto kupujeme zvyčajne na základe typu, značky, ceny, výbavy a v neposlednom rade recenzií, či aktuálnych zliav. Keďže ponuka je stále širšia, výber nieje vôbec jednoduchý. Aj napriek akýmkoľvek radám, či výpočtovým metódam, sa dosť často podvedome rozhodujeme na základe emócií.

Financovanie auta

Financovanie auta prichádza vtedy, ak auto neplatíme v hotovosti, čiže si berieme leasing, úver, operatívny leasing.. Vyzerá to podobne ako keď si ľudia berú hypotéku na byt, dom..

Prevádzka auta

Pri tomto výdaji sa dá výrazne ušetriť

Čo sa týka prevádzky auta, zahŕňame najmä výdaje:

- poistenie

- PHM

- dane a poplatky

- pneumatiky

- servisné náklady

Ako tu ušetriť?

PHM

Tu ponúkajú zľavy buď priamo spoločnosti ktoré prevádzkujú siete čerpacích staníc, alebo môže firma využiť zľavy, čo si dohodla s financujúcim partnerom- leasingovou spoločnosťou.

Dane a poplatky

Tuto sa síce poplatkom vyhnúť nemôžeme, avšak je možnosť rozložiť tento výdaj do mesačných splátok, napríklad pri operatívnom leasingu. A takéto výdaje nám môžu pomôcť zoptimalizovať naše účtovníctvo.

Servisné náklady

Tie sú však predvídateľné len v prvých rokoch, teda pokiaľ výrobca garantuje opravy, ktoré sú vzniknuté pri výrobe. Potom môžu náklady začať prudko stúpať, ktoré by musela naša firma platiť v plnej výške. Riešenie môže byť znova operatívny leasing, v takomto prípade firma znova platí servisné náklady v pravidelných mesačných intervaloch.

Záver

Mnohí ľudia si myslia, že ušetria tým, keď budú mať len PZP a na havarijné poistenie, či iné kašlú. Bohužiaľ pravda je taká, že takéto zmýšľanie častokrát akurát rapídne zvýši naše výdavky. Takže skôr, ako si auto kúpite, dobre popremýšľajte nad všetkými možnosťami a myslite na to, že je dobré sa riadiť skúsenejšími osobami.


Obrázok: Pixabay