Autorka fidget spinneru prišla o slušný balík peňazí

Písal sa rok 1993, keď Američanka Catherine Hettinger z Floridy vytvorila fidget spinner. Jej motiváciou bolo vytvoriť niečo, čo by pomohlo jej dcére Sáre. Cieľom bolo vytvoriť niečo, čo by mohlo pomôcť zahnať trápenie a znížiť stres. Nakoniec bol výsledkom jej tvorby fidget spinner.

Primárne bol produkt určený ľuďom s rôznymi psychickými poruchami. Svoje miesto si našli u autistov, u ľudí, ktorí trpeli úzkosťami, poruchami pozornosti alebo trpeli hyperaktivitou. Jeho úlohou bolo znižovať stres, podporovať sústredenie a kreativitu.

Cathrine Hettinger patril patent od roku 1997 až do roku 2005. Ďalej už o vlastníctvo patentu neprejavila záujem, pretože nemala naň dostatok peňazí a nevidela v spinneri finančný potenciál. Predĺženie vlastníctva patentu by ju stálo približne 368 eur. Vtedy nečakala, že o 12 rokov vypukne okolo fidget spinneru taký ošial a začne sa masovo predávať.

Predlžovanie licencie by ju síce počas tohto obdobia stálo viac ako 4 tisíc eur, jej zisk by však bol pre ňu teraz rozprávkový. Len podľa údajov, ktoré poskytuje Amazon.com a Walmart.com, sa predalo za 3 mesiace viac ako 2 milióny spinnerov.

Pritom európsky trh začína tento produkt ešte len oslovovať a hľadá sa spôsob ako preraziť. Pomaly sa dostáva aj k nám na Slovensko, kde reklamná agentúra CreoCom spustila veľkoobchod zameraný na predaj fidget spinnerov. Ako vlastníčka patentu, by tak dostala za každý vyrobený spinner províziu a mohla si užívať zaujímavú sumu peňazí. Viacero ľudí autorku vynálezu oslovilo s otázkou, či nie je nahnevaná, že prišla o patent. Pre denník The Guardian len v stručnosti povedala: “Viacero ľudí sa ma pýtalo: Nie si nahnevaná? Mňa však teší, že sa iným páčí. Verím, že fidget spinner pomáha aj deťom s poruchou pozornosti.”

Akým spôsobom sa vyvinie predajnosť fidget spinnerov v európe a či sa čísla priblížia predajnosti v USA ukážu až nasledujúce mesiace. Jedno ponaučenie si však z tohto príbehu môžeme zobrať. Niekedy si svoje patenty treba chrániť, lebo nikdy neviete, kedy sa vám zúročia.