Aké sú najvýhodnejšie spôsoby kúpy automobilu?

Mať auto je už dnes samozrejmosťou. Žijeme hekticky, plytvanie časom sa nám negatívne zúročuje pri produktivite v práci aj v bežnom fungovaní. Skvelou správou ale je, že už ani financovanie auta nepatrí ku komplikovaným záležitostiam. Na trhu je mnoho špecialistov na autoúvery a leasingy, ktoré máme vybavené za krátky čas pri minimálnom zaťažovaní klienta.

Keď žiadame o ojazdené auto

Spôsoby získavania leasingu na ojazdené auto sú síce obmedzenejšie, ale nie nereálne. Najprv sa pozorne rozhliadnime po ponuke áut a po špecialistoch na financovanie. Nie každá leasingová spoločnosť vám totiž vyhovie pri leasingu na ojazdené auto staršie ako 10 rokov.

Netreba však zúfať, stále sa odkrývajú ďalšie možnosti financovania. Jednou je vziať si spotrebný úver na auto v banke. Peniaze získavate v plnej výške, teda v cene za auto. V jednom okamihu ste majiteľom auta a odpadáva vám povinnosť platiť akontáciu. Na tento spôsob financovania sa vzťahujú prísnejšie kritériá, nie každému žiadateľovi vyhovejú požadovanou výškou úveru.

Taktiež populárnym, no v súčasnosti málo reálnym spôsobom financovania ojazdených (aj nových) áut sa stáva kúpa v hotovosti. Auto je však finančne nákladnou položkou, navyše sa na tento účel vzťahuje poistná povinnosť, platby za servis a ďalšiu údržbu auta.

Zájsť si do autobazáru? V jednom kroku kúpite ojazdené auto, ďalej sa vám ponúka možnosť vybaviť leasing alebo úver na mieste predaja.

Pozor, financovanie auta nie je prioritnou záležitosťou autobazárov. Výhody zväčša prevyšujú úrokové riziká a klient sa v celom procese financovania stráca.

Nové auto a všetky moderné spôsoby financovania

Riešite dilemu, či si vziať auto na finančný alebo operatívny leasing? Operatívny leasing vyhovuje viac platcom DPH, keď sa DPH z mesačnej splátky stáva odpočítateľnou položkou. Odpadáva počiatočné finančné zaťaženie nájomcu a platba akontácie. Auto je však majetkom prenajímateľa, pričom nájomca môže využiť prednostnú ponuku odkúpenia vozidla.

Pri finančnom sa síce skladáte na akontáciu, no zároveň len vy rozhodujete, akú časť ceny auta uhrádzate podpisom zmluvy. Niekde treba prísť osobne, no skutočným špecialistom stačí zavolať alebo napísať mail.


Obrázok: Pormezz/Shutterstock.com