Aktuality


ZOCR: Novelizovaný zákon o potravinách obchodníkom komplikuje život


Bratislava 29. novembra (TASR) – Novelizácia zákona o potravinách nepomohla podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR Pavla Konštiaka "ani výrobcom, ani obchodníkom a nepomohla ani spotrebiteľovi – to je na tom zákone najsmutnejšie a prináša náklady, hlavne pre obchodníkov".

"Tento zákon nám komplikuje život a podľa môjho názoru neprispeje k vyššej ochrane spotrebiteľa. Treba ešte povedať, že za posledné roky na Slovensku nebola žiadna aféra, čo sa týka nejakých dioxínov, salmonely alebo skolabovania výroby alebo obchodu. Pritvrdzovanie zákona, pritvrdzovanie pokút preto nepovažujeme za seriózne. Taktiež orientáciu pokút smerom do obchodu považujeme za niečo absolútne negatívne, nespravodlivé," uviedol dnes pre TASR v Bratislave Konštiak na 12. ročníku konferencie o obchode a marketingu Intraco Special 2011.

Obchodníkom v novelizovanom zákone podľa neho najviac prekáža zvyšovanie administratívy, najmä nahlasovanie dovozov potravín živočíšneho pôvodu a ovocia. Taktiež oddeľovanie výrobkov v regáloch obchodu s koncom doby minimálnej trvanlivosti do 24 hodín je podľa neho delením výrobkov na "dobré a skoro dobré" výrobky. "Vyhláška o pokutách je nejasná, veľké pokuty sú pre obchod a malé pokuty pre výrobu," konštatoval.

"Máme problém v tom, že viacerým ustanoveniam tohto zákona nerozumieme a sú ťažko aplikovateľné v praxi. Je zarážajúce, že v procese tvorby tohto zákona sme spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou a Potravinárskou komorou Slovenska boli minimálne proti štyrom bodom v zákone, ktoré prekážali jednak výrobcom, tak aj obchodníkom a ktoré sme považovali za nezmyselné a zvyšujúce náklady. Žiaľ, neboli sme vypočutí," dodal.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal pa