ŽILINA: Uchádzačov o simulovaný let do vesmíru preveria cez víkend v Terchovej
Žilina 30. septembra (TASR) – O miesto v posádke simulovaného letu do vesmíru v Európskom vesmírnom centre v Belgicku bude bojovať počas tohto víkendu v Terchovej 25 žiakov základných a stredných škôl v semifinále súťaže Expedice Mars 2011. Semifinále odštartovalo dnešné stretnutie na pôde Krajskej knižnice v Žiline.
Cieľom expedície je podľa jej veliteľa Petra Adámka popularizovať kozmonautiku a vzbudiť u detí záujem o technické a prírodovedné odbory. „Expedícia Mars je súťaž pre deti od 10 do 17 rokov, vo výnimočných prípadoch do 18 rokov. Cesta, aby sa mohli stať euronautmi a absolvovať výcvik v Európskom kozmickom stredisku je celkom dlhá. Začínajú už vo februári a do vesmírneho strediska idú až na jeseň. V semifinále už nesledujeme ich vedomosti, ale skôr ich schopnosti, zručnosti, tímovú spoluprácu, tvorivú myseľ a správanie v krízových situáciách. Najlepší postúpia do finále a stanú sa kozmonautmi,“ skonštatoval Adámek.
Simulovaný let absolvujú finalisti podľa jeho vyjadrenia v trenažéri, ktorý používajú skutoční kozmonauti. „Nevie simulovať preťaženie alebo bezváhový stav. Ale hýbe sa, simuluje otrasy a predovšetkým simuluje absolútne reálne prostredie kozmickej lode so všetkými ovládacími prvkami. Simulujú sa krízové situácie a oni musia v spolupráci s riadiacim strediskom vyriešiť, o aký problém ide. Zažehnať nebezpečenstvo a dobre doletieť do cieľa,“ povedal veliteľ expedície.
Semifinalisti ôsmeho ročníka sa stretnú s kozmonautmi Vladimírom Remkom a Ivanom Bellom, budú besedovať s odborníkmi na astronómiu a kozmonautiku, obhajovať svoje projekty a absolvujú podobné testy ako skutoční kozmonauti. „Zvláštnosťou projektu je skutočnosť, že celú súťaž pripravujú a organizujú finalisti predošlých ročníkov súťaže. Mladí záujemcovia o kozmonautiku sa stávajú nielen účastníkmi súťaže, ale aj jej organizátormi,“ dodal Adámek, ktorý simulovaný let absolvoval v roku 2005.
Projekt Expedice Mars organizuje občianske združenie Klub Domino a Detská tisková agentura v spolupráci s Centrom voľného času v Košiciach, pod patronátom kozmonautov Vladimíra Remka, Ivana Bellu a europoslankyne Moniky Smolkovej.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
mj

