VYJADRENIE: Ľ. Vážny: Ako vždy Figeľov nesprávny cieľ
Bratislava 4. novembra (TASR) - Minister Figeľ je doslova umelec v tom, ako dokáže vyvodiť zodpovednosť voči sebe a svojim podriadeným. Exriaditeľa NDS A. Sitára odvolal za školenia Franklin Covey, ktoré však musel obstarať, keďže to dostal nariadené od šéfa poradcov na ministerstve (školiteľ Franklin Covey s údajne mormónskou filozofiou). Minister Figeľ následne vyhlásil, že Sitár je zodpovedný za to, aj keď nepriamo, ale je, lebo riadi NDS, a preto musí voči nemu vyvodiť zodpovednosť za ním riadenú oblasť s dôvetkom, že každý vrátane ministra je zodpovedný za ním riadenú oblasť. Následne však, keď sme poukázali na delenie predmetu zákazky a obídenie zákona priamo na ministerstve, žiadne dôsledky voči sebe nevyvodil, aj keď za chod ministerstva je zodpovedný on sám. Navyše, keďže ÚVO už pol roka v tomto prípade nekoná, je zrejmé, že minister zastavil na tzv. nezávislom ÚVO ďalší postup riešenia a zamietol celú vec pod koberec.
Zaráža ma však postup pri protizákonnom udeľovaní licencií na STK.
Ako exminister viem, že o rozšírení siete STK rozhoduje ministerstvo, príslušný odbor Štátny dopravný úrad. Ak táto zložka ministerstva s rozšírením siete STK súhlasí, obvodný úrad pre cestnú dopravu formálne vydá licenciu, a preto odvolanie riaditeľa obvodného úradu v Čadci v prípade pridelenia licencie na STK v Turzovke (viď. príloha list prevádzkovateľov STK) je ukážkový príklad vyvodenia zodpovednosti voči ministrovi a jeho sekčným šéfom. Znova preniesol zodpovednosť na podriadeného a tých, ktorí mu to prikázali, nechal nedotknutých.
Už minulý rok som upozorňoval na to, že minister Figeľ chystá vyhlášku, ktorou sa otvorí sieť STK, čím dôjde k zrušeniu zabehnutého, riaditeľného a kontrolovateľného systému. Paradoxne na jednej strane sa stotožní s modelom STK za použitia kamerového systému, ktorý sme testovali na STK v Novom meste a Zvolene ešte za môjho pôsobenia na ministerstve, ale zároveň po takýchto nezákonných prideleniach licencií na STK pripravuje dereguláciu celého systému. Viac v mojom článku s názvom Figeľ útočí na stanice technickej kontroly: http://www.lubomirvazny.sk/moja_praca/clanok/Figel-utoci-na-stanice-t echnickej-kontroly-
Prevádzkovatelia STK zvažujú v tomto prípade trestné podanie, avšak podľa môjho názoru nie je potrebné, iniciatívne by mal konať minister Lipšic a zvolať tlačovku s názvom: „Korupcia nebývalých rozmerov na Figeľovom ministerstve".
Nuž asi si musíme zvyknúť na to, že spravodlivosť v réžii KDH má diametrálne odlišné dimenzie vždy v závislosti od toho, o koho ide.
Ľubomír Vážny, v. r. poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
UPOZORNENIE:
TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
ji gl

