Aktuality


VLÁDA: Mzdové rozdiely medzi mužmi a ženami sa v minulom roku zmiernili


Bratislava 8. júna (TASR) - Slováci dostávajú mesačne takmer o pätinu vyššiu výplatu ako Slovenky. Ako vyplýva zo Správy o sociálnej situácii obyvateľstva SR za minulý rok, z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú dnes vláda vzala na vedomie, priemerná mzda mužov v hospodárstve bola 928 eur a žien 705 eur.

V roku 2010 pokračovalo podľa rezortu zhoršovanie situácie v zamestnanosti aj nezamestnanosti žien a mužov s intenzívnejším dosahom práve na mužov. "Vo viacerých mierach sa muži viac priblížili k už aj tak zlej situácii žien. Rodové rozdiely sa zmenšovali nie vďaka zlepšujúcej sa situácii žien, ale v dôsledku zhoršujúcej sa situácii mužov," vysvetľuje sa v materiáli.

Oveľa lepšie na tom neboli podľa správy ani dôchodkyne. Rozdiel medzi mužským a ženským dôchodkom predstavuje totiž viac ako 21 %. Muži tak v priemere mali v minulom roku 400 eur, kým ženy iba 315 eur mesačnú starobnú dávku.

Podľa správy ministerstva sa pod rozdiely v týchto dávkach podpisuje aj rýchlejší rast výšky dôchodkov u mužov ako u žien. Kým v roku 2005 predstavoval rozdiel medzi dávkami oboch pohlaví 16,8 %, v minulom roku to bolo 21,3 %. "V prípade straty príjmu či dôchodku partnera sa ženy aj so svojimi deťmi výrazne častejšie prepadávajú do sociálnych sietí ako muži za tej istej situácie," upozorňuje rezort Jozefa Mihála (SaS).

emu pop