Aktuality


VEDA: Najlepší mladí vedci zo Slovenska súťažia v Kalifornii


Bratislava 9. mája (TASR) - Najšikovnejší mladí vedci zo Slovenska - štyria žiaci stredných škôl súťažia v týchto dňoch vo finále celosvetového podujatia Intel ISEF v kalifornskom meste Los Angeles. Bojujú v konkurencii 1537 študentov zo 65 krajín sveta. Ich projekty budú hodnotiť špičkoví vedci, medzi ktorými sú nositelia Nobelovej ceny.

Za Slovensko zabojuje Marek Buchman zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave. Tento chlapec získal vlani prvé cenu a dokonca bol po ňom pomenovaný asteroid. Tiež Peter Šmida a Lukáš Sakmár zo Strednej odbornej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi a Miroslav Magyar zo Súkromnej strednej odbornej školy technickej v Žiari nad Hronom.

Žiaci budú prezentovať svoje myšlienky, originálne výskumné projekty a súťažiť o ceny v hodnote približne tri milióny eur v štipendiách a ďalšie. Na toho najlepšieho počas slávnostného vyhlásenia v piatok 13. mája čaká Cena Gordona Moorea, ktorú tento rok udelia po druhý raz v hodnote 75.000 amerických dolárov. Dvaja ďalší finalisti získajú Cenu spoločnosti Intel pre mladých vedcov vo výške 50.000 dolárov.

Na ďalších úspešných finalistov v 17 vedeckých kategóriách, napr. matematike, chémii, počítačových vedách, botanike, medicíne, spoločenských vedách či ekológii čakajú ceny, granty, štipendiá a vedecké pobyty, ktoré im môžu pomôcť v ich ďalšej vedeckej kariére.

"Študenti, ktorí sa vo svojej kategórii umiestnia do štvrtého miesta, môžu počítať s bezplatným štipendiom na najlepších amerických univerzitách," uviedol pre TASR Pavel Sloboda z Intelu.

Súťaž pre stredné školy organizuje od roku 1950 Spoločnosť pre vedu a verejnosť.

taj vs