V SR sa konalo desiate medzinárodné sympózium o katecholamínoch a strese
Bratislava 6. júla (TASR) - Desiate medzinárodné sympózium o katecholamínoch a iných neurotransmiteroch pri strese sa opäť uskutočnilo v uplynulých dňoch na Slovensku. Je to jedno z najvýznamnejších vedeckých podujatí posledných rokov na našom území.
Predsedom sympózia bol RNDr. Richard Kvetňanský z Ústavu experimentálnej endokrinológie (ÚEE) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, ktorý sa už dlhodobo zaoberá výskumom stresu, pričom spolupracuje s poprednými vedcami v USA a iných krajinách. Úlohy čestného predsedu sympózia sa ujal prof. Irwin J. Kopin z Národného inštitútu zdravia (National Institute of Health) v Bethesde (Maryland) v USA, s ktorým ÚEE SAV už roky spolupracuje.
Na sympóziu sa zúčastnilo vyše sto zahraničných a domácich odborníkov prakticky zo všetkých kontinentov.
Organizátorom tohto vedeckého podujatia je už tradične ÚEE SAV spolu s Ústavom molekulárnej fyziológie a genetiky SAV a Neuroimunologickým ústavom SAV.
Účastníkov sympózia privítali jeho predseda Richard Kvetňanský, podpredsedníčka SAV prof. Daniela Ježová, riaditeľ ÚEE SAV prof. Ivar Klimeš a ďalší predstavitelia akadémie.
Počas prvého otváracieho dňa sympózia v Bratislave vystúpil s úvodnou prednáškou prof. Karel Pacák zo spomínaného Národného inštitútu zdravia v Bethesde. Nasledujúce štyri dni sympózium pokračovalo v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach.
Medzi mnohými významnými účastníkmi vedeckého stretnutia nechýbali objaviteľ kľúčového enzýmu v syntéze katecholamínov prof. Tochihara Nagatsu z Japonska, známa vedkyňa, fyziologička prof. Mary Dallmannová zo San Francisca a iné osobnosti.
Informácie poskytol Tlačový odbor SAV.
ch gl

