TRENČÍN: Trenčania chcú vidieť Vodníka striekať, zorganizovali zbierku
Trenčín 8. júna (TASR) – Najobľúbenejšia trenčianska fontána Vodník na Štúrovom námestí by mala túto sezónu fungovať aj napriek drastickým úsporným opatreniam mesta. Po tom, ako mesto odstavilo z úsporných dôvodov všetky fontány, chcú Trenčania finančnou zbierkou zabrániť jeho "vyschnutiu".
Jeden z organizátorov zbierky býva v Kanade a na Vodníka sa tešil nielen on, ale aj jeho deti. "Túto iniciatívu vítam a zbierku od občanov použijeme nielen na jeho oživenie, ale aj na to, aby sme prehĺbili studňu a dostali sa k podzemnej vode. Takouto úpravou a flexibilnejším spúšťaním predpokladáme, že sa náklady na jej prevádzku podstatne znížia," povedal primátor mesta Richard Rybníček.
Nemenej dôležitou úpravou pre bezpečnosť fontány bude vypieskovanie kameňov tak, aby sa ich povrch zdrsnil. Na kameňoch sa šmýkalo a boli príčinou častých úrazov detí. "Ozývajú sa nám firmy, ktoré na našu výzvu, aby bol povrch bezpečnejší, chcú osadiť niečo ako gumu, pretože sú tam kamene a bolo tak aj dosť úrazov", informoval dnes TASR Eduard Poliak z trenčianskej radnice.
Ako dodal, voda vo Vodníkovi je pitná, čo málokto z Trenčanov vedel. Vlani fontána striekala 183 dní a vystriekala 3650 metrov kubických pitnej vody, čo je v priemere 20 metrov kubických denne. Voda vo fontáne necirkulovala, ale voľne odtekala.
UPOZORNENIE: Obrazová redakcia vydá k správe fotoreportáž.
pok dab

