TRENČÍN:Mesto oddialilo hrozbu ozdravného režimu, dohodlo sa na posunutí splátky
Trenčín 8. júna (TASR) – Mesto Trenčín nie je v ohrození ozdravného režimu. Primátor mesta Richard Rybníček dnes podpísal dohodu so spoločnosťou VOD-EKO, ktorou sa predĺžila splatnosť 2,3-miliónového záväzku do 20. júna.
"Z roku 2010 evidujeme neuhradený záväzok – faktúru vo výške 2,3 milióna eur voči spoločnosti VOD-EKO, a.s., ktorého splatnosť je dnes. V nadväznosti na katastrofálny stav financií, ktorý je dôsledkom hospodárenia bývalého vedenia mesta, sme nútení tento záväzok riešiť postúpením na bankovú inštitúciu," povedal Rybníček.
Náklady na výstavbu novej letnej plavárne, ktorú stavala spoločnosť VOD-EKO a ktorá nemá inžinierske siete, predstavujú k dnešnému dňu asi 7,5 milióna eur, z toho 4,1 milióna mesto Trenčín pre zlú finančnú situáciu nezaplatilo. Už v roku 2010 riešilo mesto financovanie čiastky 1,3 milióna cez Slovenskú sporiteľňu so splátkovým kalendárom do roku 2020.
"Budeme rokovať tak, aby do tohto termínu, resp. najneskôr do konca júna bola situácia vyriešená," ozrejmil Rybníček s tým, že v najbližších dňoch budú ukončené aj rokovania so spoločnosťou Marius Pedersen, ktorej mesto dlhuje viac ako 4 milióny eur.
Výška záväzkov mesta Trenčín po lehote splatnosti predstavuje podľa Rybníčka k dnešnému dňu čiastku 2,5 milióna eur (9 percent povolených). "Neustále rokujeme s veriteľmi mesta, ktorým mesto Trenčín k 31. 12. 2010 dlhovalo z titulu nezaplatených faktúr 13,3 milióna eur. Okrem týchto záväzkov musíme splatiť v tomto roku krátkodobý úver, ktorý sme boli nútení prijať na konci roka 2010 na vyrovnanie hospodárenia mesta vo výške 4 milióny eur. Splátky úverov v roku 2011 predstavujú ďalšie výdavky vo výške cca 1,8 milióna eur. V týchto výdavkoch nie sú započítané náklady na chod celého mesta v rámci jeho kompetencií v roku 2011, ktoré, samozrejme, musíme financovať," uviedol Rybníček.
pok pa

