Aktuality


STAVEBNÍCTVO: Extrémne pokuty podľa stavebníkov zasiahnu aj bežných ľudí


Bratislava 8. júna (TASR) - Združenie stavebníkov Slovenska (ZSS) nesúhlasí s novelou stavebného zákona z dielne ministerstva dopravy, o ktorej práve dnes rokuje vláda. Nové pravidlá stanovujú silnejšie postihy pre developerov, no podľa združenia môžu vysoké pokuty zasiahnuť aj bežných ľudí.

"Problém sa týka aj mnohých občanov, ktorí si zatiaľ ani neuvedomujú, čo im táto novela prinesie," upozornil na dnešnej tlačovej konferencii šéf ZSS Miroslav Konôpka. Ako príklad uviedol bežnú výmenu starého umakartového jadra alebo strešného trámu na chalupe. Ak ju totiž občan uskutoční bez stavebného povolenia, môže mu po novom hroziť pokuta až do výšky 40.000 eur.

Podľa Konôpku je výška pokút extrémna aj pre firmy a živnostníkov. Tým hrozí v prípade opakovaného porušenia zákona postih až 700.000 eur. "So sankciami plne súhlasím. Na druhej strane je to ale nekoncepčné riešenie, ktoré nič nerieši. Podľa mňa by sa mal spraviť nový stavebný zákon a potom určovať sankcie," argumentoval Konôpka.

Odozvou na novelu zákona zo strany ZSS je iniciatíva Stavajme férovo, ktorá má aj podobu petície. Tá žiada vypracovanie nového stavebného zákona, ktorý zjednoduší a zrýchli stavebné konanie a zabezpečí vymožiteľnosť práva nielen pre štát, ale aj pre stavebníkov. Petíciu v priebehu niekoľkých týždňov podpísalo vyše 6000 ľudí.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

har vjo