Aktuality


SSN: Na vybudovanie nového Mediálneho informačného centra ponúka svoje priestory


Bratislava 9. júna (TASR) - Slovenský syndikát novinárov (SSN) by privítal, keby sa znovu začalo hovoriť o budovaní Mediálneho informačného centra. To nefunguje od konca roka 2000. Vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu ho zrušila na návrh ministra kultúry Milana Kňažka.

Stavovská organizácia novinárov sa s takouto požiadavkou obrátila otvoreným listom na súčasného šéfa rezortu kultúry Daniela Krajcera. Na tento účel ponúka svoje priestory. V dome novinárov toto centrum sídlilo v 80. rokoch minulého storočia. Na štart tejto obnovenej inštitúcie by sa podľa predsedu SSN Petra Kubínyiho mohli použiť financie z predaja nevyužívanej budovy na Pionierskej ulici v Bratislave.

Kubínyi v liste pripomína, že vláda zrušila mediálne informačné centrum pred jedenástimi rokmi bez akejkoľvek náhrady. V porovnaní s tým divadelníci, spisovatelia, filmári o svoje ústavy neprišli. Výsledkom tohto kroku je podľa šéfa SSN to, že v dobe, keď sa situácia v médiách dramaticky mení, nemajú novinári pracovisko, ktoré by na tieto zmeny vedelo reagovať, pomáhať pri príprave mediálnej legislatívy, zhromažďovať a uplatňovať poznatky zo zahraničia či systematicky budovať novinársku knižnicu, koordinovať i využívať vedeckú činnosť v novinárskych školách.

Mediálne informačné centrum vzniklo ako Novinársky študijný ústav v roku 1957.

Ako TASR informoval referát pre styk s médiami ministerstvo kultúry predmetný otvorený list dostalo dnes.

er vs