SNS: Vláda by mala znížiť DPH na potraviny na 9 %, k priemeru EÚ
Bratislava 15. júna (TASR) – Opozičná Slovenská národná strana (SNS) vyzýva vládu aj ministra financií, aby začal vážne uvažovať a korigovať svoje predstavy o splácaní dlhu alebo konsolidácii verejných financií.
"Slováci si už totiž nemajú kde utiahnuť opasky. Vláda by mala znížiť DPH na potraviny na priemer Európskej únie (EÚ), ktorý je na úrovni 9 %," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda SNS Rafael Rafaj.
SNS podľa neho zároveň požaduje, aby sa "niečo robilo aj s priemernou mzdou na Slovensku, ktorá je na chvoste" v rámci EÚ. Slovensko má podľa jeho slov pri jednej z najnižších miezd v Európe najvyššiu DPH na potraviny. "Toto sú alarmujúce rozdiely, ktoré nemôže táto vláda jednoducho obchádzať, nemôže sa správať technokraticky a musí reagovať na reálny vývoj, ktorý je naozaj hrozivý," podčiarkol.
"V spotrebnom koši Slovákov základné potraviny a náklady na bývanie niekoľkokrát presahujú túto hodnotu v EÚ," upozornil Rafaj. Na domácom trhu je tak čoraz menej slovenských potravín, dokonca niektoré údaje hovoria o poklese ich podielu na 32 %.
Znepokojujúcim je podľa jeho slov monopolné správanie sa obchodných reťazcov, ktoré uprednostňujú cudzie produkty, napríklad ovocie a zeleninu. "Je predsa nelogické, aby v čase sezóny, keď na južnom Slovensku hnijú jahody, sme ich dovážali z Belgicka. To je proste niečo nenormálne," kritizoval podpredseda SNS.
"Ďalším riešením SNS pri ochrane slovenského spotrebiteľa a podpore domácej spotreby je zavedenie zákonnej povinnosti obchodným reťazcom u základných potravín a sezónnej zeleniny a ovocia paralelne ponúkať aj domácu slovenskú agrokomoditu," dodal Rafaj.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.
TASR sa pokúsi získať reakciu Ministerstva financií SR.
jal vjo

