Aktuality


SAV: Iwar Klimeš bude aj naďalej riadiť Ústav experimentálnej endokrinológie


Bratislava 1. decembra (TASR) - Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) potvrdilo od 1. decembra 2011 prof. MUDr. Iwara Klimeša, DrSc. vo funkcii riaditeľa Ústavu experimentálnej endokrinológie (ÚEE) SAV na ďalšie štvorročné obdobie. Dnes o tom informoval Tlačový odbor SAV.

Prof. Iwar Klimeš (nar. 1951) vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1975 pôsobí na ÚEE SAV, kde vybudoval nový smer zameraný na výskum v oblasti diabetológie a porúch metabolizmu. Je na čele Laboratória pre výskum diabetu a výskumno-diagnostického pracoviska DIABGENE, ktoré vybudoval ako prvé DNA diagnostické centrum pre monogénne formy cukrovky na Slovensku. Stal sa medzinárodným expertom pre výskum vzniku a vývoja rezistencie na inzulín, experimentálneho diabetu a výživy pri metabolických poruchách.

Dlhé roky prof. Klimeš vykonáva funkcie v Slovenskej diabetologickej spoločnosti a tiež v Slovenskej endokrinologickej spoločnosti. Absolvoval viaceré zahraničné stáže na popredných pracoviskách v USA, Austrálii či Nemecku. Významná je aj jeho pedagogická a publikačná činnosť. Je autorom vyše 170 prác v odborných časopisoch, autorom či spoluautorom piatich monografií, troch učebníc endokrinológie, resp. diabetu, editorom zborníkov zo sympózií a ďalších prác.

ch vs