Aktuality


R. SULÍK: Tabule hanby nie sú úplne správnym nástrojom


Bratislava 9. júna (TASR) - Tabule hanby v zákone o potravinách podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Sulíka (SaS) "nie sú úplne správnym nástrojom".

"Máme predsa Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá keď narazí na nejaké nedostatky, tak udelí pokutu. A takto to má fungovať. Inšpekcia možno musí lepšie fungovať alebo udeľovať ráznejšie pokuty, ale tieto tabule hanby, obzvlášť tak, ako boli navrhnuté, by jednoducho robili zle," uviedol dnes Sulík na tlačovej konferencii.

"Preto nielen (minister obrany SR Ľubomír - pozn. TASR) Galko, ale aj SaS bola proti. Galko k tomu hovoril najviac, lebo najviac vie, o čom to je. Vylučujem však, že by bol pod vplyvom nejakého reťazca," konštatoval šéf NR SR.

Vývesné "tabule hanby", ktoré mali byť umiestňované na obchodoch s potravinami, nakoniec nebudú. Ministri však v stredu (8.6.) novelu zákona o potravinách pozmenili. Vláda podľa Simona rozhoduje ako kolektívny orgán, reagoval na neschválenie tejto zmeny.

"Výsledok prístupu bol taký, ktorý by nebol účinný. Dnes, keď máme viac ako 30 % nedostatkov v obchodoch, zaviesť neúčinný a neefektívny systém, len aby sme tam niečo mali, je zbytočné," priblížil Simon 8. júna 2011 priebeh rokovania o tejto novele.

Ministri však podporili nový spôsob stanovovania pokút a správnych deliktov. Zároveň by sa od októbra tohto roka mal zvýšiť aj počet kontrol. Obchody budú musieť napríklad tiež sprehľadniť umiestňovanie produktov s končiacou sa lehotou spotreby. Na osobitných regáloch by tak mali ľudia nájsť tovary so spotrebou nižšou ako 48 hodín.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal emu pop