Aktuality


PREMIÉRKA: Oblečenie nakupuje s dcérou, úvodný pokus s návrhárom nevyšiel


Bratislava 23. júla (TASR) – Po nástupe do funkcie premiérky Iveta Radičová vsadila zo začiatku na prácu módneho návrhára. Neskôr od tejto spolupráce upustila. "V úvode bol taký pokus, ale nevyšiel," poznamenala v rozhovore pre TASR.

Teraz sa jej o oblečenie stará hlavne dcéra Eva, o ktorej šéfka exekutívy prezradila, že má skvelý vkus. "Už má pozná a vie, že volánikovú blúzku na mňa nedostane," dodala s tým, že jej dokáže kúpiť šatstvo aj bez nej. "Ale chodievam s ňou na 'výpravy', keď treba doplniť a obnoviť šatník," podotkla. Premiérka dlho nosila čierne a tmavé šaty. "Jedno obdobie to malo svoj vážny dôvod, a tak nejako zvláštne mi zostala. Neskôr som ju začala oživovať šatkami a doplnkami, aby to nebolo také smutné. Ale už ma Evka nahovorila aj na svetlejšie farby," priblížila.

Napriek tomu, že jej mnohí nosenie hodvábnych šálov vyčítajú a kritizujú, Radičová sa ich neplánuje vzdať. V tejto súvislosti spomenula bývalú americkú šéfku diplomacie Madeleine Albrightovú, ktorá bola známa nosením brošní. O tajnej reči svojich brošní napísala knihu. Týmito šperkmi zvykla vyjadrovať isté posolstvo, o čom niektorí svetoví politici pri rokovaní nemali ani tušenie, iní niekedy reagovali až podráždene. "Možno vznikne knižka o mojich šálikoch. Už som nimi typická," zasmiala sa premiérka.

Niekedy má predsedníčka vlády pocit, že je doslova vec verejná a nemá takmer žiadne súkromie. "Chvíle, ktoré môžem stráviť doma v azyle s dcérou, s priateľmi, sú nádherné, vzácne, a pestujem si ich," konštatovala. Ako uviedla, nikdy nemala dôvod zatajovať svoj majetok, avšak aj ona má právo byť doma v športovom či ležérnom oblečení.

Pripomenula, že političky nie sú manekýnky a neurčujú módne trendy. Zastávajú istú pozíciu, takže ich outfit s tým má korešpondovať. "Je to o tom, ako sa v tom cítite, či je to vaša súčasť, či to vykresľuje vnútornú identitu. A tváriť sa na niečo iné, nemá zmysel, napokon príde to dieťa, ktoré ukáže prstíkom a povie, že kráľ je nahý," zamyslela sa.

Rovnako sa jej zdá nehorázne vyhadzovať za rôzne módne kostýmy veľké sumy. "Príde mi choré ísť zisťovať situáciu šičiek do fabriky v kostýmčeku za 500 eur," zdôraznila premiérka. Mať množstvo oblečenia vždy vnímala ako zbytočné vyhadzovanie peňazí. Šiť ju naučila jej mama, takže zvykla zhotovovať obleky aj pre svojho manžela Stana Radiča. Získala tým skúsenosť, ako dlho a s akými nákladmi sa vyrobili odevy, ktoré sa predávajú v obchodoch. "Pozriem sa na to a poviem si, látka stála toľko, toto ušijem tak za hodinu, takže také peniaze za to nedám. A môže ma moja Evka presviedčať o tom, že nemám čas si sadnúť k šijaciemu stroju," opísala s tým, že nejde o lakomosť, keďže predmetné peniaze dá radšej na charitu, pričom ide o nemalé sumy. "To mi robí oveľa väčšiu radosť," ubezpečila. Prispieva hospicom, na prístroje do nemocníc, útulkom pre zvieratá. Primárne však finančne pomáha krízovým centrám a deťom. "Hrdím sa tým, že mám skoro 200 detí. Takže, keď ušetrím na kostýmčekoch, tak dám peniaze na rozumnejšiu vec," uviedla predsedníčka vlády.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videozáznam a zvukový záznam.

er vs