P. BYSTRICA: Mesto ako prvá samospráva zaviedlo protikorupčnú linku
Považská Bystrica 6. júna (TASR) – Mesto Považská Bystrica zavádza oddnes ako prvé na Slovensku protikorupčnú linku. Má upozorňovať na prípady korupcie na mestskom úrade a v mestských organizáciách – Mestských športových kluboch, Mestských lesoch a PX Centre.
"Zavedenie protikorupčnej linky je jedným z ďalších opatrení programu stransparentnenia hospodárenia mesta. V prípade, že sa deje niečo, čo nie je transparentné alebo v súlade so zákonom, aby mali občania možnosť niečo také oznámiť na mestský úrad," povedal primátor Považskej Bystrice Karol Janas.
Pripustil, že existuje riziko zneužívania linky, no v záujme korektného fungovania mestského úradu najmä voči dodávateľským subjektom, im stojí za to vypočuť si aj niekoľko telefonátov, ktoré nebudú mať racionálne jadro.
"Linka bude fungovať 24 hodín denne, bude anonymná a prepojená cez mestskú políciu. Prístup k nej budem mať len ja a viceprimátor a podľa obsahu telefonátu budeme konať," dodal Janas s tým, že o podnetoch a ich riešení bude vedenie mesta informovať na zasadnutiach mestského zastupiteľstva, takže verejná kontrola bude úplne bezproblémová. Pripomenul, že telefónne číslo protikorupčnej linky bude zverejnené na webovej stránke mesta a v mestskom týždenníku.
Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play prínos protikorupčnej linky bude závisieť od toho, aké vážne je odhodlanie podnety občanov dotiahnuť do konca a aké opatrenia je mesto schopné prijať na to, aby podania vyšetrili a vyvodili z nich dôsledky.
"Je to chvályhodný zámer, ale nemusí vôbec nič znamenať," dodala Wienk s tým, že ľudia často nemajú dôveru voči orgánom miestnej správy a takéto podania sa napokon môžu obrátiť proti nim.
Považskobystričanka Viera Sidorová si myslí, že ak sa podnety vyšetria a dotiahnu do konca, protikorupčná linka bude mať zmysel. Efekt to stratí v prípade, že sa kauzy do konca nedotiahnu.
Protikorupčné linky sú podľa občianskeho aktivistu Juraja Smatanu dobrým opatrením, aby občania mali možnosť bojovať proti korupcii. Musia však spĺňať určité parametre.
"Ak budú občania nechávať podnety iba primátorovi a viceprimátorovi, je prirodzené, že to bude opatrenie iba na ich podriadených. Občania potrebujú aj linku, ktorá bude bojovať proti korupcii na najvyššej úrovni. Dúfam, že primátor a viceprimátor si uvedomujú, že okamžite budú musieť podnety hlásiť na políciu, pretože korupcia je trestným činom," dodal Smatana.
Pripomenul, že pred dvomi týždňami zriadili protikorupčnú linku na Úrade vlády SR, ktorá je priamo prepojená na Úrad boja proti organizovanému zločinu na Policajnom zbore. V zahraniční sa protikorupčné linky riešia iným spôsobom. Robí to nezávislý subjekt, aby bolo možné dávať podnety na každého – vrátane primátora.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.
pok ed

