Aktuality


Otvorením nemeckého pracovného trhu získava Slovensko konkurenciu


Otvorenie nemeckého a rakúskeho pracovného trhu môže spôsobiť odliv vysokokvalifikovaných pracovníkov zo Slovenska. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) sa ukončením prechodného obdobia na obmedzenie voľného pohybu pracovnej sily 1. mája tohto roka síce naplnil integračný proces Slovenska, no domáci zamestnávatelia zároveň získali nových konkurentov.

"Otvorenie pracovného trhu súčasne znamená, že sa v snahe o získanie kvalifikovanej pracovnej sily dostávame do vzájomných, tak trochu konkurenčných pozícií," povedala Radičová na dnešnom stretnutí 2. Nemecko-slovenského hospodárskeho dialógu. Podľa nej aj Slovensko dnes stojí pred otázkou ako prilákať vysokokvalifikovanú pracovnú silu tam, kde jej máme nedostatok a ako naopak doma udržať odborníkov pripravených vycestovať do zahraničia.

Riešenie vidí premiérka v zatraktívnení domáceho prostredia pre Slovákov. "Chceme motivovať tých, ktorí odišli za prácou do zahraničia, aby sa vrátili domov aj s novými skúsenosťami a poznatkami. Snažíme sa preto vytvárať vhodné rámcové podmienky," vysvetlila Radičová a ako príklad spomenula deň daňovej slobody, ktorý sa oproti minulému roku posunul o štyri dni skôr. Mierne sa tak znížilo daňové zaťaženie obyvateľstva.