Aktuality


OBCHOD: Obchodníci sú rozčarovaní z návrhu predaja cigariet cez jednu pokladnicu


Bratislava 10. júna (TASR) - V ukončenom medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK) k novele zákona o ochrane nefajčiarov vzniesli zásadné pripomienky mnohé subjekty, nielen Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR, ale aj niektoré ministerstvá - Ministerstvo financií (MF) SR alebo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Obchodníci podľa slov prezidenta ZOCR SR Pavla Konštiaka majú veľký záujem na zdraví ľudí, avšak súčasný systém kontroly veku občanov kupujúcich tabakové výrobky považujú za dostatočný. "Každý rok vyškolíme približne 50.000 predavačov v rámci projektu Na veku záleží. Žiadne kontrolné orgány nezistili, že by sa vyskytovali v zvýšenej miere porušenia zákazu predaja cigariet mladistvým. Sme preto veľmi rozčarovaní, že do návrhu zákona sa dostalo obmedzenie predaja cigariet vo veľkých prevádzkových jednotkách na jedno miesto," uviedol dnes pre TASR Konštiak.

Považuje to za diskrimináciu určitej skupiny podnikateľov. "Máme taký pocit, akoby sa nahrávalo niektorej inej skupine podnikateľov, ktorí tiež predávajú cigarety. Myslíme si, že tu je kontrola nielen zo strany našich predavačov, ale aj zo strany verejnosti, ktorá stojí v rade pri pokladniciach a vidí, čo predavač robí. Ak zúžime počet predajných miest len na jedno, tak sa zníži aj účinok takejto verejnej kontroly," myslí si prezident ZOCR SR.

Zúženie počtu predajných miest podľa Konštiaka predstavuje aj finančné zaťaženie, nielen vo forme likvidácie súčasných stojanov, do ktorých boli investované nemalé finančné prostriedky, ale aj v úmernom znížení obratu a zisku. "Takisto sa reálne obmedzí ponuka tabakových výrobkov. Spotrebiteľ nebude ochotný stáť v dlhom rade pri jednej pokladnici a preorientuje sa na nákup niekde inde. Toto svojím spôsobom naruší konkurenčné prostredie a bude to mať, predpokladáme, aj určitý negatívny dopad na štátny rozpočet (ŠR)," dodal.

Zásadné pripomienky k novele zákona o ochrane nefajčiarov malo v MPK aj Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. "Takto formulovaná novela môže mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Chceme umožniť slobodnú voľbu medzi dôkladne oddeleným fajčiarskym a nefajčiarskym priestorom. Úplný zákaz fajčenia považujeme za neprimerané obmedzovanie slobody občanov," uviedla pre TASR hovorkyňa šéfa MH SR Daniela Piršelová.

MF SR sa v pripomienkach vyjadrilo, že zásadne nesúhlasí s obmedzením počtu predajných miest tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, najviac na jedno predajné miesto v predajniach potravín. "Takéto obmedzenie predaja tabakových výrobkov bude viesť k zníženiu spotreby legálne vyrobených tabakových výrobkov, k zvýšeniu s tým spojených nelegálnych aktivít a podvodov, dôsledkom ktorých bude zvýšenie daňových únikov v oblasti spotrebnej dane z tabakových výrobkov a najmä dôjde k zníženiu príjmu ŠR zo spotrebnej dane z tabakových výrobkov," zdôraznil rezort financií. Obmedzenie predajných miest nebude mať podľa MF SR pozitívny efekt na ochranu nefajčiarov ani na obmedzenie fajčenia, a teda nepatrí ani do zákona o ochrane nefajčiarov.

"Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorý bol v MPK, je na jednej strane kompromisným návrhom, na druhej strane sa snaží zabezpečiť ochranu nefajčiarov najmä v obchodných centrách, kde sú najväčšie sťažnosti a podnety od občanov. Filozofiou tejto novely je najmä ochrániť deti a mládež pred účinkami pasívneho fajčenia v nákupných centrách a zároveň znížiť výskyt fajčenia u detí a mládeže tým spôsobom, že sa obmedzí počet predajných miest na nákup tabakových výrobkov v predajniach potravín," konštatoval Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V kaviarňach v obchodných domoch a centrách by sa podľa novely z dielne Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR od budúceho roku malo fajčiť iba v tom prípade, ak budú stavebne oddelené od chodieb a iných verejne prístupných priestorov obchodných domov. "V prípade, že kaviareň nebude stavebne oddelená, nebude sa v nej môcť fajčiť," avizovalo rezort zdravotníctva.

Ako upozornilo MZ SR, dnešný právny stav nevytvára dostatočné podmienky na ochranu nefajčiarov pred účinkami pasívneho fajčenia, ktorému sú vystavení napríklad v obchodných domoch. Fajčenie sa má zmenou definície zariadenia spoločného stravovania vytratiť aj zo zariadení, do ktorých sa pokrmy dovážajú. Sprísniť sa majú i sankcie za nedodržanie ustanovení o ochrane nefajčiarov v podnikoch.

Zákaz fajčenia sa má zároveň rozšíriť aj na areál základných a stredných škôl, školských zariadení a predškolských zariadení. V súčasnosti platná právna úprava sa týka len budov týchto zariadení. Rovnaké sprísnenie nastáva aj v prípade areálov kultúrnych zariadení a všetkých športových zariadení.

Obmedziť sa tiež má počet predajných miest tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie, v predajniach potravín. "Zníženie počtu predajných miest bude viesť k zlepšeniu možností na kontrolu veku kupujúcich a tým zníženiu počtu detí, ktoré si na tomto mieste zadovážia tabakové výrobky," ozrejmuje sa v návrhu. Na predaj tabakových výrobkov v potravinách by tak po novom mohlo byť vyčlenené iba jedno predajné miesto alebo stojan.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal ala pop