Aktuality


NRSR: Zamestnávatelia by mali získať možnosť prepustiť dôchodcov


Bratislava 8. júla (TASR) - Zamestnávatelia by mali mať po novom možnosť voľby, či svojho zamestnanca po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok ponechajú v práci, alebo s ním rozviažu pracovný pomer. V rámci diskusie o novelizácii Zákonníka práce to v závere 7. rokovacieho dňa aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR navrhla Monika Gibalová z KDH, pričom jej návrhu vyjadrila podporu aj poslanci SDKÚ-DS, SaS či zoskupenia Obyčajní ľudia.

Na Slovensku podľa Gibalovej pracuje približne 100.000 dôchodcov. "Ide o osoby, ktoré majú zabezpečený vlastný príjem a nie sú existenčne odkázané na príjem zo zamestnania," upozornila koaličná poslankyňa. Zároveň však úrady práce evidujú viac ako 340.000 nezamestnaných, ktorými sú absolventi stredných a vysokých škôl, živitelia rodín s deťmi či ľudia pár rokov pred dôchodkom.

Títo podľa Gibalovej nemajú prácu ani vlastný príjem, od štátu poberajú sociálne dávky a aj s rodinnými príslušníkmi sú na ceste do chudoby a sociálneho vylúčenia. Schválenie navrhovanej zmeny tak bude mať podľa nej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti, keďže v krátkom čase môže uvoľniť desaťtisíce pracovných miest.

Do rozpravy o novele Zákonníka práce sa písomne prihlásilo 18 zákonodarcov, z ktorých dnes stihli vystúpiť štyria. Ostatní budú v diskusii pokračovať už v pondelok (11.7.), následne sa ďalší môžu do rozpravy prihlásiť ústne. Pokiaľ poslanci novelu budúci týždeň definitívne schvália, zmeny v pracovno-právnych vzťahoch by mali začať platiť už na jeseň.

vjo