NRSR: Regulované nájomné sa má zrušiť do roku 2017, nájomcovia dostanú dotácie
Bratislava 19. mája (TASR) - Regulácia nájomného v reštituovaných bytových domoch by sa mala v priebehu nasledujúcich rokov zrušiť. Obyvatelia týchto nájomných bytov pritom budú môcť požiadať štát o dotácie na zabezpečenie náhradného bývania. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes posunuli do druhého čítania novely zákonov upravujúce tieto nájomné vzťahy, ako aj spôsob poskytovania dotácií.
"Predkladané riešenie navrhuje 6,5-ročné obdobie, do 31. decembra 2017, počas ktorého by nájomcovia bytov v uvedených domoch, za podmienok presne vymedzených zákonom, uvoľnili prenajaté byty, a následne dáva vlastníkom možnosť ponúknuť tieto byty na prenájom za trhové nájomné alebo s nimi nakladať podľa vlastných predstáv," vysvetľuje v materiáli rezort dopravy.
Táto úloha bola vládou SR uložená ako jedna zo základných podmienok pre doriešenie problematiky niektorých nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred rokom 1989. Tie v súčasnosti obmedzujú súkromných vlastníkov nájomných bytov pri využívaní svojho majetku. Kvôli tomu hrozia SR sankcie zo strany medzinárodných súdnych inštitúcií.
emu pop

