Aktuality


NRSR: Nesúhlas Smeru zrušenie regulovaného nájomného na výbore nezastavil


Bratislava 14. júna (TASR) - Zrušenie regulovaného nájomného, s ktorým počíta návrh ministerstva dopravy, dnes dostalo na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR zelenú. Námietky poslancov Smeru-SD koalícia nevypočula a svojou väčšinou odporučila plénu zákon schváliť. Schôdza NR SR sa začína 28. júna.

Predseda výboru Radoslav Procházka (KDH) navyše presadil pozmeňovací návrh, ktorý posúva pôvodne navrhovaný termín ukončenia regulovaného nájomného z konca roku 2017 na koniec roku 2014. Hoci poslanci Smeru-SD s návrhom zákona ako celkom nesúhlasia, tento Procházkov pozmeňovák podporili, čím umožnili jeho schválenie. "Rok 2017 je podľa mňa predlžovanie patovej situácie. Ja nie som stotožnený so zákonom ako s celkom, pretože sa pripravuje povrchne a chýba mi tam dôslednejšia komparácia s inými štátmi," vysvetlil podpredseda výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD).

Na otázku TASR, prečo problematiku regulovaného nájomného neriešil Smer-SD po svojom, keď v minulom volebnom období vládol, Mamojka odvetil, že asi boli iné priority. "Neviem, musíte sa opýtať iných," odkázal. Na margo aktivity terajšej koalície poznamenal, že odvaha je fajn, ale nie vždy je múdra.

Edita Pfundtner (Most-Híd) v prospech zákona argumentovala, že počas socializmu spáchaná krivda na ľuďoch a prinavrátené vlastníctvo by nemalo byť ťarchou pre vlastníkov. "Nájom, aspoň pre mňa, znamená dočasnosť. Bola tu dosť dlhá 20-ročná inkubačná doba, kedy štát držal nad nájomníkmi ochrannú ruku tým, že sociálnu citlivosť presunul na vlastníkov," upozornila. Zároveň uznala, že ide o opatrenie, ktoré nikdy neuspokojí všetkých.

Miroslav Číž (Smer-SD) však zdôraznil, že títo nájomníci sa do bytov nasťahovali podľa vtedy platného právneho stavu a zo dňa na deň sa ocitli v cudzích bytoch. Vie si preto predstaviť, že rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným by majiteľom doplácal štát. Číž preto neúspešne žiadal, aby bol návrh vrátený ministerstvu na dopracovanie. "Nech sa korektne zváži problém ľudí, ktorí tam bývajú, ale nie sociálnou bezohľadnosťou," apeloval.

Aj Róbert Madej (Smer-SD) sa domnieva, že koalícia rieši jednu krivdu ďalšou. "Rešpektujem aj práva vlastníkov, ale na druhej strane treba posúdiť, za akých okolností sa títo ľudia k nájmu dostali," konštatoval.

Procházka upozornil na skutočnosť, že v návrhu zákona chýba odškodnenie vlastníkov bytov, ktorí 20 rokov dotovali cudzie bývanie namiesto štátu. Predstavitelia rezortu dopravy ho upozornili, že toto patrí do pôsobnosti ministerstva financií.

Prítomní zástupcovia nájomcov vyjadrili súhlas so zvyšovaním regulovaného nájomného, ale pomalším tempom, ako vládou navrhovaných 20 percent ročne. Zákon tiež počíta s tým, že obyvatelia týchto nájomných bytov budú môcť požiadať štát o dotácie na zabezpečenie náhradného bývania. Združenie nájomníkov navrhuje, aby tieto peniaze mohli použiť na vykrytie zvýšeného nájomného. Predstavitelia vlastníkov bytov zase považujú pokračovanie regulovaného nájomného za predlžovanie protiústavného stavu.

Samotný návrh zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom navrhuje 6,5-ročné obdobie, do 31. decembra 2017, počas ktorého by nájomcovia bytov v uvedených domoch, za podmienok presne vymedzených zákonom, uvoľnili prenajaté byty, a následne dáva vlastníkom možnosť ponúknuť tieto byty na prenájom za trhové nájomné alebo s nimi nakladať podľa vlastných predstáv.

Táto úloha bola vládou SR uložená ako jedna zo základných podmienok pre doriešenie problematiky niektorých nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred rokom 1989. Tie v súčasnosti obmedzujú súkromných vlastníkov nájomných bytov pri využívaní svojho majetku. Kvôli tomu hrozia SR sankcie zo strany medzinárodných súdnych inštitúcií.

map emu pa