NITRA: V kasárňach vznikol najväčší archeologický depozitár na Slovensku
Nitra 9. novembra (TASR) – Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) už začal využívať stavby, ktoré od štátu získal v bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre. Kompletne je už zrekonštruovaná budova, v ktorej ústav zriadil centrálny depozitár keramických nálezov.
„Bude tu dobudované aj pracovisko na spracovanie keramiky a jej uskladnenie. Dnes môžeme povedať, že je to najväčší a najkvalitnejší archeologický depozitár, aký na Slovensku máme,“ uviedol riaditeľ AÚ SAV Matej Ruttkay. Už čoskoro sa začne s rekonštrukciou ďalšej budovy, v ktorej chce ústav zriadiť centrum dokumentácie a depozitár drobných nálezov. „Tu už ukončujeme verejné obstarávanie a následne sa môže začať so stavebnými prácami,“ dodal.
Ústav sa pokúša získať peniaze zo štrukturálnych fondov aj na zriadenia múzea a archeoparku. „Záleží na tom, aké zdroje získame. Projekty máme hotové. Mohli by sme urobiť aj tú časť, ktorá bude slúžiť na prezentáciu výsledkov archeologickej práce verejnosti, kde si napríklad študenti budú môcť aj experimentálne overovať rôzne postupy pri výskume alebo aj pri spracovaní archeologických nálezov. Či už ide o výpaly keramiky, tavenie skla a podobne. Samostatnou časťou, ktorá bude súvisieť s muzeálnym pavilónom bude archeopark,“ vysvetlil Ruttkay.
V areáli bývalých kasární získal AÚ celkovo 12 budov, ďalších 34 pavilónov získalo od štátu mesto Nitra. Väčšina pozemkov zasa patrí rímskokatolíckej cirkvi. Mesto chce budovy v areáli využívať predovšetkým na kultúrne účely. Archeologický ústav chce vo svojich budovách postupne zriadiť svoje odborné pracoviská a expozície prístupné aj pre verejnosť.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam
van ed

