NITRA: Mesto spochybňuje prideľovanie dotácií na prevenciu kriminality
Nitra 7. júla (TASR) – Mesto Nitra tento rok nedostalo dotáciu na ďalšie rozširovanie bezpečnostného kamerového systému. Na jeho budovanie tak muselo vyčleniť 23.000 eur z vlastného rozpočtu. Podľa primátora Jozefa Dvonča spravil magistrát všetko pre to, aby z Rady vlády pre prevenciu kriminality financie prišli tak, ako v predchádzajúcich rokoch.
"Vyvíjali sme úsilie, no tento rok sme nedostali, pred tým tri roky sme dotáciu dostali. Budeme robiť všetko pre to, aby sme v budúcich rokoch boli znova úspešní," uviedol.
Zároveň naznačil, že spôsob prideľovania peňazí na prevenciu kriminality je spochybniteľný. Pripomenul, že úspešnejšia ako mesto Nitra bola napríklad súkromná lokálna televízia Nitrička, ktorá získala dotáciu 15.000 eur. "Diplomaticky som povedal, že minulé tri roky sme dostali, tento rok sme nedostali. Dostali iní, my im to doprajeme, dúfam, že budú v prevencii niečo aj robiť. Teším sa ako televízia Nitrička bude zabezpečovať prevenciu," skonštatoval Dvonč. Mesto sa snažilo napadnúť výber projektov, ktoré získali dotáciu z Rady vlády, nebolo však úspešné. "My sme mali štyri projekty. Spochybňoval som to na ministerstve vnútra, spochybňoval to pán viceprimátor, písali sme pánu ministrovi Lipšicovi. Ja som osobne žiadal v komisii, aby sa to preklasifikovalo vzhľadom na skúsenosti, ktoré s prevenciou máme. Pokiaľ padlo takéto rozhodnutie, nám nezostáva nič iné len sa prispôsobiť a tešiť sa na spoluprácu pri prevencii," skonštatoval Dvonč.
Za 23.000 eur, ktoré mesto tento rok poskytne z vlastného rozpočtu, pribudne nová bezpečnostná kamera na Námestí Kráľovnej pokoja. Zároveň sa dokúpi záložný systém, na ktorý sa bude dať v budúcnosti napojiť ďalších 15 kamier. "Schválili sme koncepciu rozvoja kamerového systému, čo znamená, že už budeme musieť každý rok počítať s tým, že takéto sumy budú musieť byť v rozpočte zakalkulované," dodal Dvonč.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe aj zvukový záznam
van pa

