Nemecko: Vláda oficiálne schválila plán na zatvorenie jadrových elektrární
Berlín 6. júna (TASR) - Nemecká vláda dnes oficiálne schválila plán na zatvorenie všetkých jadrových elektrární v krajine do roku 2022. O návrhu musí ešte hlasovať parlament, ktorý by o ňom mal rozhodnúť do letných prázdnin.
Nemecká vládna koalícia sa koncom mája dohodla, že čo najskôr odstaví všetky jadrové reaktory. Je to reakcia na marcovú haváriu japonskej jadrovej elektrárne Fukušima.
Kancelárka Angela Merkelová pritom ešte vlani súhlasila s predĺžením obdobia životnosti 17 reaktorov, pričom posledný z nich mal byť odstavený v roku 2036. Ale po ničivom marcovom zemetrasení a prívalových vlnách v Japonsku, ktoré spôsobili haváriu vo Fukušime, bola prinútená zmeniť svoj prístup k nukleárnej energii. Nemecko sa tak stane prvou veľkou ekonomikou, ktorá sa rozhodla úplne vzdať výroby elektriny z jadra.
Najväčšia európska ekonomika v súčasnosti získava len 17 % elektrickej energie z vodných, veterných a solárnych elektrární. V nadchádzajúcich dekádach chce tento podiel zvýšiť približne na 50 %.
Nemecko bývalo doteraz čistým vývozcom elektrickej energie. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) môže ukončenie jadrového programu v tejto najväčšej európskej ekonomike vytlačiť ceny elektriny nahor a ovplyvniť energetickú politiku a bezpečnosť dodávok elektriny v iných štátoch. Nobuo Tanaku z IEA pripomína, že Nemecko je prepojené s energetickými sieťami a trhmi v susedných krajinách. Rozhodnutie Berlína, že sa vzdá elektriny z jadra môže viesť nielen k zdraženiu energie, ale aj kvót na emisie oxidu uhličitého v Európe.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
1 3 20 bal pop

