Aktuality


MONITOR: Ľ.GALKO: Nový systém umožní poškodeným obciam čerpať peniaze rýchlejšie


Bratislava 11. júna (TASR) - V priebehu najbližších dní vláda SR prijme systémové opatrenie, ktoré by malo umožniť poškodeným obciam (prírodnými katastrofami), rýchlejšie čerpať vyčlenené finančné prostriedky. Vypracovaním takejto iniciatívy boli poverení minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) a minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd). Informoval dnes o tom v diskusnej relácii televízie TA3 V politike minister obrany Ľubomír Galko (SaS).

"Obce nemajú peniaze, aby čakali na tie refundácie a teraz bola táto dvojica ministrov poverená úlohou, aby toto zmenili a my by sme mohli formou záložných platieb týmto obciam tie peniaze uvoľňovať," prezradil zámer vlády Galko.

V súvislosti s tým podčiarkol, že systémové opatrenie sa netýka konkrétnych prípadov, ale má riešiť tieto problémy celoplošne aj v budúcnosti. Podrobnejšie sa však k tomuto zámeru zatiaľ nechcel vyjadrovať, keďže nemá konečnú podobu. Podľa neho v súčasnosti hrá väčšiu úlohu, aby sa riešili problémy konkrétnych poškodených obcí a samotné opatrenie sa lepšie prepracovalo. "Ja si myslím, že radšej o dva alebo tri dni neskôr prijať systémové riešenie, ako teraz reagovať nejakým spôsobom," povedal.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý mu v relácii oponoval, pripustil, že tento zámer môže byť dobrý, no rieši iba problém obcí. "Mňa skôr zaujíma to, akým spôsobom vláda pristúpi k tomu, aby dokázala aj občanom pomôcť," zdôraznil.

Šéf rezortu obrany v súvislosti s tým poukázal, že vláda je pri riešení týchto problémov viazaná platnou legislatívou. Vie si však predstaviť, že by systém v niektorých prípadoch riešil aj túto problematiku.

vse pop