MH: Negatívne saldo obchodu medzi SR a Indonéziou vlani dosiahlo 127,4 mil.eur
Bratislava 12. augusta (TASR) - Saldo obchodnej výmeny medzi SR a Indonéziou bolo vlani pasívne na úrovni 127,4 milióna eur, pričom export dosiahol 11 miliónov eur a import 138,4 milióna eur. Vyplynulo to zo štvrtkového (11. 8.) rokovania šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Juraja Miškova (SaS), ktorý v Bratislave prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Indonézskej republiky Harsha E. Joesoefa.
Miškov uviedol, že "naše vzájomné vzťahy majú dlhoročnú tradíciu a nie sú ničím zaťažené". V tomto kontexte zdôraznil význam ázijského kontinentu pre svetovú ekonomiku, ako aj stále rastúci význam Indonézie v rámci spoločenstva krajín ASEAN. "Uvítal by som väčšiu rovnováhu pokiaľ ide o našu obchodnú výmenu," konštatoval Miškov.
Veľvyslanec Indonézskej republiky ocenil spoluprácu so SR, pričom spomenul aktivity slovenských firiem na indonézskom trhu, vrátane pripravovaných projektov v oblasti energetiky, výroby cementu, spolupráce v banskom, obrannom a gumárenskom priemysle, ako aj v poľnohospodárstve. Ich úspešná realizácia podľa neho výrazne prispeje k vyváženosti obchodnej výmeny medzi oboma krajinami.
Partneri diskutovali aj o možnostiach pomoci slovenským spoločnostiam pri prieniku na indonézsky trh. Jednou z možností by mohla byť aj misia slovenských podnikateľov do Indonézie alebo účasť na pripravovanej medzinárodnej výstave TRADE EXPO, ktorá sa bude konať v dňoch 19. až 23. októbra 2011 v Jakarte.
jal gl

