M. DZURINDA: Rozvojová pomoc patrí medzi priority rezortu
Bratislava 12. novembra (TASR) - Napriek tomu, že čaro oficiálnej rozvojovej pomoci objavil minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda iba nedávno, v súčasnosti patrí táto oblasť medzi priority jeho rezortu. Uviedol to počas slávnostnej promócie spojenej s imatrikuláciou Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. V rámci tejto udalosti mu škola udelila zlatú medailu sv. Alžbety za prínos k rozvojovej pomoci.
Ide o najvyššie ocenenie, ktoré raz ročne dostanú osobnosti, ktoré sa výraznou mierou zaslúžili o naplnenie misie a vízie sv. Alžbety.
Ako pripomenul Dzurinda, tento rok ministerstvo podporilo projekty za 6,6 milióna eur. "Nemôže nám byť jedno, ak sa ľudia ocitnú v núdzi, alebo keď sa im deje krivda, nech je to kdekoľvek na svete," zdôraznil s tým, že rozvojová pomoc nie je len charitatívno-humanitárna aktivita, ale aj aktivita, ktorá môže mať pre Slovensko stredno aj dlhodobo obrovský význam. "Slovensko je exportná krajina, pričom 80 percent nášho hrubého domáceho produktu sa vytvára vývozom. A niet najmenších pochýb, že Afrika je veľmi silným potenciálnym regiónom, kde sa môžu angažovať aj obchodné spoločnosti," uviedol pre TASR na margo toho, že SR sa v humanitárnej a rozvojovej pomoci významne angažuje napríklad v Južnom Sudáne či Keni.
Podľa rektora VŠ, profesora Vladimíra Krčméryho sa slovenská rozvojová pomoc začala jasnejšie a naplno objavovať až v posledných ôsmich rokoch. Z prijímateľskej sféry sa SR presunula k donorským krajinám, ktoré dávajú tým chudobnejším. "Mikuláš Dzurinda zabezpečil, že rozvojová pomoc tejto vlády napriek tomu, že finančné napätie dolieha tvrdo na všetky rezorty, nedovolil, aby sa pragmatická ekonomická situácia navonok prejavila v krátení rozvojovej pomoci," vysvetlil Krčméry dôvod udelenia zlatej medaily.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
er pa

