KYSAK: Školu v prírode sa po vlaňajších záplavách podarilo uviesť do prevádzky
Kysak 13. júna (TASR) - Vlaňajšie povodne spôsobili rozsiahle škody v areáli Školy v prírode v Kysaku. Výška vodnej hladiny v areáli dosiahla na niektorých miestach dva metre. Škody na majetku prevýšili 142.000 eur.
„Po náhlom vzostupe hladiny Hornádu, ktorý preteká v bezprostrednej blízkosti zariadenia, bolo úplne zničené oplotenie areálu, čističky odpadových vôd, zásobníkov plynu i vstupná brána a oplotenie vstupu. Voda zničila drevené chatky v areáli, ktoré sa využívali v letnej sezóne. Narušila ich statiku natoľko, že museli byť strhnuté. Čistenie, odkalenie a nové nátery si vyžiadali pivnice, vonkajšie sociálne zariadenia a sklady,“ povedala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobriková. Pripomenula tiež, že čistenie a dezinfekciu potrebovala aj studňa s pitnou vodou, dve vodné čerpadlá boli úplne zničené. Kanalizácia bola zabahnená a zanesená štrkopieskom. Na prístupovej ceste boli rozsiahle naplaveniny dreva, piesku a kameňa, na iných miestach areálu prívaly vody vytvorili veľké jamy. Povodeň a zimné mrazy úplne zničili aj bazény. Škody vznikli aj na elektrospotrebičoch a bytovom textile. Vďaka preventívnym opatreniam na hlavnej budove sa podarilo predísť oveľa väčším škodám, ktoré by voda spôsobila, ak by sa dostala do najväčšieho murovaného objektu.
„Celková výška škôd na majetku presiahla 142.000 eur. Poisťovňa uznala a preplatila škody za viac ako 53.000 eur. KSK navýšil rozpočet bežných výdavkov školy kvôli výpadku v prevádzke o 30.000 eur. Na ďalších sumách sa podieľali sponzori a darcovia. S novou výstavbou chatiek a ich verejného osvetlenia sa už nepočíta, na pôvodnom mieste nebudú ani bazény, časť poškodeného majetku bola vyradená,“ informovala ďalej Bobriková.
Zdôraznila zároveň, že KSK nemá v rozpočte finančné prostriedky na kapitálové investície a rozvoj. Financovanie regionálneho školstva sa v ostatných troch rokoch kvôli ekonomickej kríze muselo obmedziť len na nevyhnutné a havarijné potreby. „Minuloročná povodeň znemožnila prevádzkovanie Školy v prírode na niekoľko mesiacov, čo znamenalo výpadok plánovaných príjmov školského zariadenia,“ dodala hovorkyňa KSK. Regionálna samospráva riešila tento výpadok príjmov navýšením rozpočtu bežných výdavkov, ktoré boli použité na mzdy, prevádzku a čiastočné odstraňovanie povodňových škôd. Okrem toho boli škody odstraňované aj sponzorsky a poistným plnením.
Škola v prírode v Kysaku je jediným zariadením tohto druhu v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Má kapacitu 56 pevných lôžok a 16 prísteliek. Pôvodná kapacita bola vyššia o 60 miest v chatkách. Po prvej etape racionalizácie sa počet škôl v prírode výrazne zredukoval. Z pôvodne piatich v Kysaku, Gelnici - Turzove, Kojšove, Inovciach a Rejdovej, ostala jediná. Aj vďaka tomu dokázala regionálna samospráva naakumulovať viac finančných prostriedkov na skvalitnenie podmienok v Kysaku.
V rokoch 2008 až 2010 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia hlavnej budovy, ktorej cieľom bolo skvalitniť podmienky na ubytovanie i poskytované služby. „Do modernizácie interiérov i exteriérov dal zriaďovateľ školy KSK zo svojho rozpočtu spolu 193.717 eur. Vďaka tomu sa podstatne zmenil interiér ubytovacej časti. Všetky izby získali vyšší štandard, každá má vlastné sociálne zariadenie ,nový nábytok a vybavenie, pribudli prednáškové, spoločenské a výchovné miestnosti. Zariadenie sa snaží využívať kapacitu nielen na školy v prírode, ale aj na letné pobytové tábory, mimosezónne prednáškové a školiace podujatia. Záujem o služby majú klienti z celého Slovenska,“ uzavrela Bobriková.
ws

