KOŠICE:ZOO sa podieľa na projekte navrátenia koňa Przevalského do voľnej prírody
Košice 8. júna (TASR) – Košická zoologická záhrada sa ako jedna z mála v Európe zapojila do unikátneho projektu navrátenia živých zvierat do ich prirodzeného prostredia. V spolupráci s pražskou ZOO využívajú na túto aktivitu svoje chovy koňa Przevalského, ktorý bol voľnej prírode vyhubený koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia.
„Naša ZOO chová kone Przevalského do roku 1991, pričom prvé žriebätko sa tu narodilo v marci 1994. Spolu sa nám už narodilo desať kobyliek a jeden žrebček,“ povedal riaditeľ ZOO Erich Kočner. Dodal, že o návrate týchto divých koní do prírody sa začalo uvažovať už dávnejšie, ale prvý transport sa uskutočnil až koncom 80-tych rokov. V súčasnosti ich v pôvodnej domovine v Mongolsku a severnej Číne žije asi 350.
„Z našich koní to boli prvé kobylky Klára a Babeta. Jedna z nich žije v maďarskom národnom parku Hortobágy, kde sa stala matkou už piatich žriebät. Babeta sa v máji 2000 vydala na cestu do krajiny svojich predkov a v súčasnosti sa preháňa po stepiach mongolského národného parku Hustian Nuruu, kde porodila štyri žriebätká,“ dodal Kočner.
Zdôraznil, že transporty živých zvierat sú finančne veľmi náročné, preto v ostatných rokoch ustali. „Je preto obrovským úspechom, že v spolupráci so ZOO Praha sme zorganizovali ďalšiu etapu. Štyri koníky odletia do oblasti Komiin Thalu v Mongolsku 15. júna a bude medzi nimi aj naša päťročná kobylka s príznačným menom Cassovia,“ prezradil Kočner. Cassovia sa dostane do rezervácie s rozlohou asi 50.000 hektárov. Podľa Kočnera celá akcia vychádza z filozofie programu záchrany zvierat in situ – v pôvodných areáloch výskytu. Náklady na túto akciu hradí z veľkej miery české ministerstvo obrany a zvieratá budú počas celého transportu pod dohľadom skúsených zoológov. V Košiciach tak teraz ostali štyri kobyly a jeden žrebec a pracovníci ZOO chcú tento chov postupne opäť rozširovať prirodzenou cestou.
Košická ZOO sa môže pochváliť nárastom návštevnosti. Oproti vlaňajšku ju navštívilo za prvých päť mesiacov o 15.000 ľudí viac. Prispeli k tomu, podľa riaditeľa, najmä nové služby, programy pre školské výlety, sokoliarske ukážky, či komentované kŕmenie tuleňov, tučniakov, hnedých medveďov a jedného druhu opíc malpy hnedej. V tomto roku zaznamenali v ZOO už 56.000 návštevníkov.
Upozornenie: TASR vydá k správe fotoreportáž, zvukový záznam a videozáznam.
ws

