Aktuality


KOŠICE: Bicyklisti si v centre mesta vytvorili obývaciu izbu na parkovisku


Košice 16. septembra (TASR) – Už po druhýkrát sa aktivisti a cyklistickí nadšenci v Košiciach stretli, aby v rámci projektu Park(Ing) Day obsadili niekoľko parkovacích miest na verejných parkoviskách a vyjadrili tak nesúhlas s tým, akým spôsobom sú dnes využívané ulice miest. V tomto roku sa k nim pridali aj aktivisti v Bratislave.

„Je to celosvetová akcia, ktorá poukazuje na iné využitie ulice. Ulice sa dnes stali miestom na odkladanie áut, my chceme ukázať, že ulica môže slúžiť aj tým, ktorým bola pôvodne určená, teda obyvateľom,“ uviedol pre TASR organizátor podujatia známy košický aktivista Ladislav Rovinský. Ako dodal, občan má na ulici bývať, žiť a nie kľučkovať medzi zaparkovanými autami. Preto sa asi dvadsiatka cyklistov rozhodla kúpiť si niekoľko parkovacích miest, kde si rozložili „obývačku“ so stolom, stoličkami, nápojmi, jedlom, kvetmi, spoločenskými hrami.

„Akcia prebieha dnes na celom svete, od Spojených štátov, cez Európu a Áziu až po Austráliu. Bolo by dobré, aby sa do tejto akcie zapájalo aj na Slovensku viac miest a občanov. Na budúci rok pripravujeme ešte razantnejšiu formu a plánujeme si priniesť aj sprchovací kút,“ doplnil Rovinský.

Pripomenul, že protest je určený najmä samosprávam, aby hľadali riešenia, ktoré budú slúžiť ľuďom. „Kedysi si nikto nedokázal predstaviť, aby Hlavná ulica bola bez dopravy, dnes je to skutočnosť. podobne by zodpovední mali začať uvažovať tak, aby odľahčili dopravu v centrách a aglomeráciách, aby sa vytvoril systém parkovísk na okrajoch, aby sa poslinila hromadná doprava a využitie taxíkov, ktoré na miesto prídu, vysadia pasažierov a odídu,“ zdôraznil Rovinský s tým, že ľudia by sa mali užívať a nie sa jej vyhýbať.

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

ws