Aktuality


J. SABAKA: Riziko zneužitia novely zákona o hazardných hrách je príliš veľké


Bratislava 3. októbra (TASR) - Riziko zneužitia navrhovanej novely zákona o hazardných hrách je príliš veľké, a preto o legálnosti webov by mali rozhodovať súdy a nie Daňové riaditeľstvo v Bratislave, ako to navrhuje Ministerstvo financií SR. Konštatoval to dnes prezident IT Asociácie Slovenska Juraj Sabaka.

"Napriek tomu, že v návrhu zákona je uvedené, aby zoznam zakázaných ponúk zostavoval presne daný orgán dozoru v Bratislave, otázkou je, kto bude skutočne schopný kvalifikovane posudzovať, ktoré stránky alebo ponuky sú legálne, a ktoré nie. To môže podľa nášho názoru iba súd a nie iba dozorný orgán," zdôvodnil svoj postoj.

Pri legislatívnej úprave treba podľa Sabaku brať do úvahy aj obsah samotných webov. Ten totiž býva obvykle zmiešaný, čo znamená, že zablokovaním internetovej stránky by bola nedostupná aj legálna časť obsahu. "Aj keď návrh zákona hovorí o tom, že podnik nezodpovedá za škodu spôsobenú blokovaním prístupu účastníka k zakázanej ponuke, z navrhovaného znenia nie je jasné, kto bude zodpovedný za škodu spôsobenú kolaterálne za blokovanie prístupu k legálnym stránkam, ktoré môžu byť náhodne zablokované s tými nelegálnymi," zdôraznil prezident asociácie.

Rezort financií predložil predmetnú novelu do medzirezortného pripomienkového konania začiatkom septembra. Zásadné pripomienky k nemu zaslalo okrem záujmových združení napríklad aj ministerstvo vnútra, spravodlivosti či zdravotníctva. Smerovanie novely spochybnil aj koaličný poslanec Národnej rady SR Jozef Viskupič (SaS/Obyčajní ľudia). Právna úprava podľa neho otvára "väčší balík problémov, ako je ten, ktorý chce vyriešiť".

vse ed