HUMENNÉ: Nová optická sieť by mal byť prínosom aj pre magistrát a miestne školy
Humenné 14. júna (TASR) - Budovanie novej optickej siete v meste Humenné je predo dvermi. Radnica podpísala s realizátorom tohto projektu, košickou spoločnosťou ANTIK Telecom, zmluvu o spolupráci, čo by malo priniesť samospráve do budúcna niekoľko výhod. V rámci pripravovanej výstavby sa v súčasnosti čaká na vydanie stavebného povolenia.
Podľa slov primátorky mesta Jany Vaľovej (Smer-SD) je jednou z výhod projektu plánovaná výstavba optickej komunikačnej siete nielen na území mesta, ale aj v oblastiach Humenného, kde doteraz pripojenie chýbalo. Ide napríklad o individuálnu bytovú výstavbu v lokalite Dubník - Gaštanová. "V súčasnosti ešte prebiehajú rokovania s investorom o zaradení Brestovskej ulice do zoznamu lokalít pre výstavbu," doplnila Vaľová.
Súčasťou projektu by malo byť podľa jej slov aj vybudovanie a sfunkčnenie wi-fi pripojenia v centrálnej mestskej zóne. "Ďalej pôjde o dodanie a zapojenie desiatich kamier s príslušenstvom, ktoré budú pripojené k existujúcemu centrálnemu kamerovému systému na mestskú políciu," vysvetlila Vaľová s tým, že medzi ďalšie benefity, ktoré získa mesto bezodplatne, patrí i dodávka desiatich GPS zariadení na monitoring motorových vozidiel.
Z pripravovaného projektu by mali plynúť priamo pre magistrát, ako aj humenské školské zariadenia, ďalšie výhody. "Pôjde o bezodplatné pripojenie k sieti internet pre mestský úrad, základné a materské školy na území mesta, ako aj 30 domácností so zohľadnením kritéria sociálnej situácie," povedala Vaľová.
Primátorka objasnila, že výstavba novej siete ja naplánovaná na obdobie dvoch rokov od vydania stavebného povolenia a optické káble budú umiestnené pod povrchom zeme, čím vyvrátila pochybnosti o tom, že by mali byť v budúcnosti šírené vzduchom po stĺpoch verejného osvetlenia.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam
dob ed

