HOSOPODÁRSTVO: Nemecký export v apríli klesol najviac za vyše 2 roky
Berlín 8. júna (TASR) - Nemecký export zaznamenal v apríli najprudší pád od januára 2009. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch pritom prudko rástol. Import sa znížil po prvý raz v tomto roku, čo signalizuje pokles domáceho dopytu v najväčšej európskej ekonomike.
Vývoz na sezónne upravenej báze v apríli medzimesačne klesol o 5,5 %, informoval dnes spolkový štatistický úrad. To je najvýraznejší pokles exportu od 6,5-% zníženia v januári 2009. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali len 3-% pokles. Pre porovnanie v marci ešte vývoz vzrástol o 7,2 % a bol najvyšší od začiatku vypočítavania tejto štatistiky v roku 1950.
Celková hodnota aprílového exportu dosiahla 84,3 miliardy. Na medziročnej báze sa vývoj zvýšil o 13,4 %.
Dovoz medzimesačne klesol o 2,5 % na 73,4 miliardy eur. V porovnaní s aprílom 2010 vyskočil o 20,1 %.
Celkovo sa prebytok zahraničnej obchodnej bilancie Nemecka znížil na 10,9 miliardy eur z 13,2 miliardy eur v rovnakom období vlani. Analytici očakávali až 14,9 miliardy eur.
Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.
3 1 lom pa

