EÚ: Ministri poľnohospodárstva únie riešia bezpečnosť potravín aj kompenzácie
Luxemburg/Brusel 7. júna (TASR) - Nosnou témou dnešného mimoriadneho stretnutia Rady ministrov pôdohospodárstva členských krajín EÚ v Luxemburgu je bezpečnosť potravín a trhové opatrenia v súvislosti so šírením nebezpečnej baktérie E. coli. Slovensko na zasadnutí zastupuje minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon.
Rade predsedá maďarský minister rozvoja vidieka Sándor Fazekas. Citlivú a zložitú otázku budú riešiť zástupcovia z 27 členských štátov EÚ spoločne s komisárom pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Johnom Dallim a komisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacianom Cioloşom.
Ďalšou dôležitou témou rokovania budú kompenzácie obrovských strát, ktoré po vypuknutí nákazy utrpeli pestovatelia zeleniny z viacerých európskych štátov. Žiadosti o poskytnutie odškodného z fondov spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie EÚ už avizovali vlády Španielska, Francúzska, Belgicka a Nemecka.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo

