ENVIRO: OZ Nie ropovodu sa teší z vyjadrenia premiérky na tému ropovodu
Bratislava 28. novembra (TASR) - Občianske združenie (OZ) Nie ropovodu cez Žitný ostrov teší vyjadrenie predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) o tom, že prepojenie ropovodov s rakúskym Schwechatom (BSP) v dnešnej situácii nie je prioritou číslo jeden pre SR. Informoval o tom dnes predseda OZ Michal Ondrejka.
"Prepojenie ropovodov s rakúskym Schwechatom v dnešnej situácii nie je prioritou číslo jeden Slovenskej republiky," konštatovala Radičová v pondelok (21. 11.) v Bratislave na 5. ročníku konferencie Spoločná energetická politika a energetická bezpečnosť Slovenska.
"Toto vyjadrenie pokladáme za krok vpred v boji proti komerčnému projektu. Potvrdzuje to naše tvrdenia, že význam tohto ropovodného prepojenia nie je zďaleka taký významný v miere, ako ho obhajuje Ministerstvo hospodárstva (MH) SR či spoločnosť BSP GmbH. Predsedníčka vlády SR sa svojím nesúhlasným stanoviskom pridala na stranu odporcov ropovodného prepojenia BSP, ktoré môže Slovensku priniesť jedine ohrozenie významných vodných zdrojov pre obyvateľov Bratislavského kraja a aj celého Slovenska," konštatoval Ondrejka.
"Taktiež si dovoľujem v mene OZ podotknúť, že Iveta Radičová sa postavila spolu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom, Mestskou časťou Petržalkou, Mestskou časťou Podunajské Biskupice a ostatnými priaznivcami OZ Nie ropovodu na stranu prioritnej ochrany ohrozovaných zásob pitnej vody v Bratislave a okolí," zdôraznil.
"Na záver vyzývame MH SR, spoločnosti Transpetrol a Bratislava Schwechat Pipeline (BSP) GmBH, aby ustúpili od tohto nezmyselného projektu a prestali ohrozovať obyvateľov Bratislavy. Podľa nášho názoru by MH SR a spoločnosť Transpetrol mali viac vkladať energiu do strategických projektov pre energetickú bezpečnosť Slovenska a nie do diverzifikácie Rakúska," dodal Ondrejka.
jal pa

